تهران-ایران پرس: سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: یک ماه از جنایت غزه می گذرد و با تمام تاسف بربریت عصر جدید و نسل کشی به طور روزانه با حمایت علنی کشورهای غربی همچنان در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری هفتگی خود گفت: جنایات صهیونیست ها در یک ماه اخیر قابل شمارش نیست و این نسل کشی روزانه در مقابل دید جهانیان و با حمایت چند کشور از جمله آمریکا در جریان است.

کنعانی افزود: بر اساس آمار وزارت بهداشت فلسطین، تعداد شهدای غزه به ۹۷۷۰ نفر رسید که بیش از ۴۰۰۰ نفر کودک و بیش از 2000 نفر زن هستند، در واقع هفتاد درصد از شهدا زنان و کودکان هستند.

وی ادامه داد:  بر اساس آمار موجود، ۱۶ بیمارستان از ۳۵ بیمارستان در غزه از خدمت رسانی خارج شدند و ۵۱ درمانگاه از ۷۲ درمانگاه موجود در غزه نیز به دلیل نداشتن سوخت خدمت رسانی نمی‌توانند داشته باشند. شمار شهدای خبرنگاران شهید نیز نقش اثرگذار رسانه‌ها و خبرنگاران از روایت گری درست از صحنه جنگ است که به ۴۶ نفر رسیده است.

کنعانی افزود: میزان مواد منفجره استفاده شده علیه مردم غزه در این مدت یک و نیم برابر بمب اتمی استفاده شده آمریکا در هیروشیما بوده است و توجه کنید که وسعت هیروشیما ۹۰۰ کیلومتر مربع بوده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: جای تاسف است که آمریکا با استفاده از قدرت خود شورای امنیت و صلح بین المللی را به گروگان در آورده است.

 

 زنجیر رژیم‌ صهیونیستی باز شده است

 

ناصر کنعانی در خصوص تهدید یکی از وزرای رژیم صهیونیستی نسبت به استفاده از بمب اتم افزود: تهدید به استفاده از بمب اتم علیه مردم غزه باتوجه به رفتار وحشیانه صهیونیست‌ها حتما باید از سوی جامعه جهانی با جدیت مورد توجه قرار گیرد و این تهدید را تضعیف کننده سیستم منع سلاح های کشتار جمعی می‌دانیم و امیدواریم که این موضوع به صورت جدی و فوری مورد توجه شورای امنیت سازمان ملل به عنوان تهدیدی علیه صلح بین المللی قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان سکوت حامیان و مدافعان به اصطلاح حقوق بشری غربی را هم رصد می‌کنیم، کسانی که سال‌هاست علیه تهدیدات موهوم و غیر واقعی سرو صداها ایجاد می‌کنند ولی در مقابل این تهدید واقعی سکوت اختیار کرده اند.

وی گفت: ایران حتما با سازمان ملل و دبیر کل آن سازمان رایزنی و مکاتبه خواهد داشت و این موضوع را باید به عنوان تهدیدی جدی علیه صلح بین الملل قلمداد کنیم.جای تاسف دارد که آمریکا و چند رژیم غربی زنجیر این رژیم را باز گذاشتند و باید پاسخگوی جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه باشند.

 ناصر کنعانی افزود: در صورت تداوم جنایات جنگی رژیم صهیونیستی امکان گسترش جنگ وجود دارد. دولت آمریکا نمی‌تواند از یک سوی پیام دهد که ما خواهان گسترش جنگ نیستیم و از طرفی دست رژیم صهیونیستی را برای استمرار جنایات جنگی باز بگذارد.

 

موضوع يمن از موضوعات مهم منطقه است

 

سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدار نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن با مقامات ایرانی اظهار کرد: موضوع یمن، موضوع مهمی در منطقه است. پایان بخشیدن به جنگ یمن، موضوع مورد توجه برای طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی در استمرار مشورت و رایزنی میان ایران و سازمان ملل متحد و طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی برای روند سیاسی، آتش بس یمن و پایان محاصره یمن و گفتگوهای یمنی - یمنی و پایان جنگ در یمن و تشکیل دولت مردمی بود. مشورت در این چارچوب انجام شد.

وی ادامه داد: نوع رویکرد یمن و انصارالله در یمن درباره مسئله فلسطین، امری واضح و روشن است و انصارالله دیدگاه خود را واضح و روشن مطرح کرده است. گفتگوهای تهران در چارچوب تدوام رایزنی‌ها درباره روند سیاسی یمن بود و در این چارچوب گفتگو و تبادل نظر شد.

 

موضوع گفتگوهای دیروز با هیئت دولت سرپرستی افغانستان،اقتصادی بود

 

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران همواره شریک اول تجاری افغانستان بوده است و همواره تلاش بر تقویت این روابط قدیمی بوده است. موضوع حقابه ایران و مشکلات مرزی دیروز مطرح شد. بعضی رخدادهای ناگوار در مرزها در سایه مشورت ها دیگر تکرار نشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: همچنین روز گذشته، درباره استفاده از کریدورها و بنادر ایران برای مقاصد صادرات و واردات نیز گفتگوهای مهمی شکل گرفت.

کنعانی درباره اخراج مهاجران افغانی از پاکستان، افزود: باید این موضوع در چارچوب مناسبات پاکستان و افغانستان دیده شود و مقامات پاکستان تبیین و اظهارنظر کنند. موضوع آوارگان افغانستانی موضوعی است که در نتیجه ۲۰ سال اشغالگری آمریکا در افغانستان رخ داده است. با تخریب زیر ساختهای افغانستان، میلیون‌ها نفر از جمعیت افغانستان مجبور شدند برای پیدا کردن شرایط بهتر برای زندگی حتی برای مدتی کوتاه وطن خود را ترک کنند. باید به این موضوع انسانی نگاه می‌کنیم. این موضوع محل گفت‌وگو و تبادل نظر ما با مقامات افغانستان بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: موضوع مهاجران باید مدیریت و تدبیر شود و شرایط در افغانستان به گونه‌ای فراهم شود که مهاجران افغانستانی برگردند.

 

مذاکرات رفع تحریم‌ها در جریان است

 

وی بیان کرد: سفر آقای باقری در چارچوب گفتگوهای ایران‌ با اتحادیه اروپا و مسئولین سیاسی اروپا با تمرکز بر تحولات فلسطین صورت گرفت و باتوجه به دیدگاه‌هایی که اروپایی ها در قبال صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارند باید نسبت به تحولات غزه هم مسئولیت پذیر باشند و برای توقف حملات جنایتکارانه صهیونیست‌ها علیه مردم غزه به وظیفه خود عمل کنند و مذاکرات رفع تحریم‌ها همچنان در جریان است و از فرصت‌هایی این چنینی استفاده می‌کنیم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص آخرین وضعیت روابط میان ایران و یمن اظهارداشت: سفر اخیر انجام شده میان دوطرف در استمرار مشورت‌ها میان ایران و سازمان ملل متحد برای کمک به تکمیل روند سیاسی و حفظ و تحکیم آتش بس و پایان محاصره یمن بود. این مشورت ها در این چارچوب انجام شد.

ناصر کنعانی ادامه داد: اینکه در ارتباط با تحولات غزه انصارالله یمن، به دلیل نوع رویکرد اصولی که دارد، ورود کند، امری واضح است که مقاومت یمن در کنار مقاومت فلسطین قرار گیرد. 

وی بیان کرد: آخرین نشستی که برگزار شد کمتر از دوماه پیش در وزارت خارجه برگزار شد و تصمیماتی نیز در آن جلسه اتخاذ شد. اعلام این مسئله توسط دستگاه‌های ذی ربط صورت می گیرد.

116

بیشتربخوانید:

کنعانی: نسل کشی در غزه در مقابل دید جهانیان و با حمایت آمریکا انجام می‌گیرد

ایران درخواست وزیر صهیونیستی برای بمباران اتمی غزه را محکوم کرد

کنعانی: آمریکا حقوق بشر⁩ را قربانی منافع رژیم جنایت کار اسرائیل کرده‌ است