سازمان ملل متحد اعلام کرد، بیش از ۴.۶ میلیون شهروند اوکراینی در جریان جنگ این کشور با روسیه از کشورشان خارج شده اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بیست و چهارم فوریه با انتقاد از بی توجهی غرب به نگرانی های امنیتی مسکو و در پاسخ به درخواست مقامات دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین، فرمان حمله به این کشور را صادر کرد.

روسیه هدف از این حمله را خلع سلاح اوکراین اعلام کرده است. حدود 7 هفته از این حمله می‌گذرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) روز سه شنبه در وب سایت رسمی خود تعداد پناهندگان اوکراینی در کشورهای خارجی را ۴ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۸۳۰ نفر اعلام کرد.

«مت سالتمرش» سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ژنو گفت: هرچند به نظر می‌رسد تعداد افرادی که از مرزها عبور می‌کنند به میزان قابل توجهی کاهش یافته است ولی هنوز هم تعداد زیادی از پناهندگان در مرزها وجود دارند که با کمبود امکانات روبرو هستند.

سازمان بین المللی مهاجرت سازمان ملل تخمین می زند، ۷.۱ میلیون نفر خانه های خود را ترک کرده اند ولی هنوز موفق به ترک کشور نشدند.

«مانوئل فونتین»، مدیر برنامه های اضطراری یونیسف نیز به سازمان ملل گفت، فقط در شش هفته، نزدیک به دو سوم همه کودکان اوکراینی آواره شدند.  

از ۳.۲ میلیون کودکی که تخمین زده می‌شود در خانه‌های خود باقی مانده‌اند، نزدیک به نیمی ممکن است در خطر کمبود غذا باشند. / 114