ایران پرس: «نفتالی بنت» نخست وزیر اسرائیل در سفر به روسیه با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

نفتالی بنت امروز (جمعه) در شهر سوچی با «ولادیمیر پوتین» دیدار کرد. این نخستین سفر نفتالی بنت به عنوان نخست وزیر اسرائیل به روسیه است. پیش از این، «بنیامین نتانیاهو» بارها به مسکو سفر و با رئیس جمهوری روسیه دیدار کرده بود. 

سفر بنت به روسیه به لحاظ زمانی قابل تحلیل است.

این دیدار در شرایطی انجام شد که ناآرامی‌ها در سرزمین‌های اشغالی افزایش یافته است. روسیه از جمله کشورهایی است که گروه‌های مقاومت در فلسطین و لبنان را به رسمیت شناخته و روابط سیاسی با این گروه‌ها دارد.

در همین راستا، ولادیمیر پوتین اخیراً درباره حزب‌الله گفت: "نظرها درباره حزب‌الله از یک کشور به کشور دیگر فرق می‌کند، اما ما آنرا یک جریان سیاسی مهم در لبنان می‌دانیم."

برهمین اساس، به نظر می‌رسد بنت در سفر به مسکو تلاش می‌کند از رابطه روسیه و گروه‌های مقاومت برای کاستن از ناآرامی‌ها در سرزمین‌های اشغالی بهره گیرد. 

علاوه بر این، بنت زمانی به مسکو سفر کرد که احتمال گفت وگوهای هسته‌ای میان ایران و 4+1 قوت گرفته است. روسیه از جمله کشورهایی است که در مذاکرات هسته‌ای تلاش دارد منافع ایران نیز تأمین شود؛ موضوعی که رژیم اسرائیل با آن مخالف است.

بنت با ناامید شدن از راهبرد خود در منصرف کردن دولت «جو بایدن» برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، درخواست‌هایی مبنی بر ضرورت ورود شورای امنیت به پرونده هسته‌ای را مطرح کرده است.

از این رو، نخست وزیر اسرائیل، گفت وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران را از اولویت‌های دیدار خود با پوتین عنوان کرد و گفت: "در دیدار با ولادیمیر پوتین درباره توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران بحث خواهیم کرد."

سومین موضوعی که به لحاظ زمانی اهمیت دارد، موضوع سوریه است. رژیم اسرائیل در ماه‌های اخیر بارها به سوریه حمله کرد و احتمال افزایش تنش میان سوریه و اسرائیل قوت گرفته است. با توجه به نفوذی که روسیه در سوریه دارد، نفتالی بنت در دیدار با پوتین درباره بحران سوریه نیز گفتگو می‌کند و سعی دارد مانع واکنش احتمالی سوریه به حمله‌های اسرائیل شود. 

محور دیگر گفت وگوی احتمالی بنت با پوتین، مسایل داخلی در سرزمین‌های اشغالی از جمله حمله‌های منتقدان راست‌گرا نظیر بنیامین نتانیاهو است. نفتالی بنت سعی دارد برای حفظ انسجام کابینه و همچنین خنثی کردن حملات این منتقدان، حمایت‌های مسکو را به دست آورد. 

علاوه بر این، تقویت روابط دوجانبه نیز از دیگر محورهای گفت وگو میان بنت و پوتین خواهد بود. پوتین نیز به این مساله اشاره کرد.

پوتین پیش از برگزاری نشست با بنت، گفت: "تجارت بین روسیه و اسرائیل با وجود همه‌گیری کرونا در هفت ماه امسال ۵۰ درصد افزایش یافته است." در سطح مناسبات دوجانبه رژیم صهیونیستی و روسیه در چند سال اخیر گفت وگوهای استراتژیک منظمی در بالاترین سطح انجام شده است.

در یک دهه گذشته بنیامین نتانیاهو، به عنوان نخست وزیر پیشین اسرائیل، حدود 20 بار به روسیه سفر کرده و پوتین نیز سه بار به به سرزمین‌های اشغالی سفر داشته است. با این حال، طرفین از سطح روابط دوجانبه خود رضایت ندارند و همچنان در جهت افزایش میزان روابط دوجانبه تلاش می‌کنند.

نویسنده: سیدرضی عمادی

117