ایران پرس: سه حزب سوسیال دموکرات، لیبرال دموکرات و سبز آلمان، در نشستی خبری در برلین اعلام کردند: در مورد تشکیل دولت ائتلافی به توافق نهایی رسیده‌اند.

این توافق پس از مذاکرات نهایی ۲۱ نماینده از این سه حزب، به دست آمد. ائتلاف جدید اولین ائتلاف سه حزبی در تاریخ آلمان به حساب می‌آید.

صدراعظم جدید آلمان، اولاف شولتز، وزیر دارایی کنونی از حزب چپ میانه «سوسیال دموکرات» خواهد بود.

شولتز گفت: این توافق پایانی است بر عصر زمامداری آنگلا مرکل، صدراعظم محافظه‌کاری که ۱۶ سال سر کار بود و به یکی از معروف ترین چهره های سیاسی بدل شد.

توافق نهایی در باره تشکیل دولت جدید آلمان نقظه عطفی در تاریخ سیاسی اخیر این کشور محسوب می شود. آنگلا مرکل و حزب وی یعنی حزب دموکرات مسیحی 16 سال سکان اداره مهمترین و قدرتمندترین کشور اروپایی و از اعضای مهم ناتو را در اختیار داشتند، اما اکنون انتظار می رود که دولت جدید آلمان سیاست ها و جهت گیری متفاوتی را در زمینه امور داخلی و خارجی اتخاذ نماید.

در انتخابات سراسری سپتامبر 2021 اتحادیه احزاب مسیحی یعنی حزب دموکرات مسیحی و حزب سوسیال مسیحی متحمل شکست بزرگی شدند . در مقابل حزب سوسیال دموکرات که از قدیمی ترین رقبای سیاسی احزاب مسیحی آلمان محسوب می شود توانست در رده اول احزاب پیروز قرار گیرد .

دو حزب دیگر آلمانی که اکنون شریک دولت ائتلافی محسوب می شوند یعنی حزب لیبرال دموکرات و حزب سبز نیز توانستند آرای قابل توجهی به دست آورند.

در نتیجه اولاف شولتز رهبر حزب سوسیال دموکرات وارد مذاکرات طولانی و پیچیده با سران این دو حزب برای تشکیل دولت جدید شد که در نهایت با توافق این سه حزب ،دولت ائتلافی «چراغ راهنمایی» با توجه به رنگ هر یک از این سه حزب شکل گرفت.

این توافق پس از دو ماه مذاکرات فشرده متعاقب انتخابات 26 سپتامبر امسال صورت گرفت . سبزهای آلمان، که انتظار پیروزی بزرگ‌تری در انتخابات داشتند، علاوه بر وزارت امور خارجه، وزارت کلیدی «آب و هوا» و ریاست بر وزارت‌خانه‌های خانواده و کشاورزی را هم در اختیار خواهند گرفت.

حزب سوسیال دموکرات علاوه بر مقام صدر اعظم ، وزارت کشور، وزارت دفاع، وزارت عمران و مسکن، امور اجتماعی، بهداشت و همکاری را در دولت ائتلافی در اختیار خواهد داشت.

حزب لیبرال دموکرات‌ هم علاوه بر وزارت دارایی، وزارت‌خانه‌های راه و ترابری، دادگستری و آموزش و تحقیقات را در اختیار می گیرد.

مسئله محیط‌زیست و وضعیت اضطراری شرایط آب‌وهوایی قرار است اولویت دولت جدید باشد و در صدر برنامه تمام وزارتخانه‌ها قرار بگیرد. دولت جدید قرار است حداقل دستمزد را به ۱۲ یورو در ساعت افزایش داده و تسهیلات جدیدی برای مهاجران فراهم نماید و اجازه شهروندی دوتابعیتی را نیز می‌دهد.

این مساله به ویژه  برای هزاران نفر از ترک‌های مقیم آلمان مهم است که برخی پس از ده‌ها سال زندگی در آلمان هنوز فقط شهروندی ترکیه را دارند.

مسائل دیگری مانند ساخت مسکن و ایجاد نظام مهاجرتی امتیازی برای جلب کارگران ماهر وکاهش سن رای دهی به 16 سال و حتی آزادی فروش ماریجوانا نیز مد نظر دولت جدید است.

با این حال اولین چالش فوری دولت ائتلافی جدید، رسیدگی به وضعیت وخیم همه‌گیری کرونا در آلمان و افزایش واکسیناسیون خواهد بود. آلمان در حال حاضر با بدترین موج کرونا از زمان آغاز این همه‌گیری دست و پنجه نرم می‌کند.

اما در بعد خارجی انتظار می رود که دولت ائتلافی جدید سیاست تقویت اتحادیه اروپا و افزایش همبستگی بین کشورهای عضو این نهاد اروپایی را دنبال کند.

«حسین موسوی» کارشناس سیاسی می گوید: همه احزاب سیاسی-به جز جناح راست افراطی آلترناتیو برای آلمان- موافق هستند که آلمان در اتحادیه اروپا مستحکم باقی بماند.

در بعد روابط فرا آتلانتیکی نیز با توجه به رویکرد منتقدانه حزب سوسیال دموکرات در باره سیاست های آمریکا در قبال اروپا و هم چنین انتقادهای اخیر درباره تصمیمات جو بایدن رئیس جمهور کنونی می توان انتظار داشت که روابط چندان گرمی بین برلین و واشنگتن وجود نداشته باشد.

نویسنده: سيدرضا ميرطاهر

112

 بیشتر بخوانید:

توافق سه حزب آلمانی برای تشکیل دولت ائتلافی