تهران- ایران پرس: سخنگوی اقتصادی دولت گفت: دولت در بسته مهار تورم و رشد تولید، ۱۱ اقدام جهت رفع موانع تولید و پیش بینی پذیر کردن اقتصاد در نظر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری سه شنبه ۱۹ اردیبهشت گفت: امروز دومین نشست شورای هماهنگی اقتصادی دولت برای نهایی سازی بسته ضد تورمی دولت برگزار می‌شود.

خاندوزی با اشاره به نرخ تورمی ۴۶ درصد ۱۴۰۰  گفت: در سال ۱۴۰۰ عواملی نظیر جنگ اوکراین، تورم جهانی، اثرات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و امثالهم وجود نداشت. سال ۱۴۰۲ را با وجود اثرات این چنینی در اقتصاد توانستیم نرخ تورم را ۴۵.۸ درصد کنترل کنیم.

او تاکید کرد: عمده اضافه برداشت شبکه بانکی از بانک مرکزی مختص به بانک‌هایی است که رابطه مالی مستقیم با دولت ندارند. مسائلی در مورد سو مدیریت داخلی آن بانک‌ها در ادوار مختلف وجود داشته و منجر به ایجاد ناترازی بانک‌ها شده که الان در قالب اضافه برداشت بروز کرده است.

۱۰۴ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم در بودجه امسال تخصیص داده شد

خاندوزی گفت: در بودجه ۱۴۰۲ حدود ۱۰۴ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم کنار گذاشته شده است. در بسته تورم هم تاکید شده دولت باید بدهی‌های خود را با اوراق اسلامی مالی تسویه کند. به جهت این که اوراق زمان دار است در سرعت پرداخت بدهی‌ها نظم ایجاد می‌شود و مزایای بعدی این اوراق قبل از سررسید قابل فروش است و بانک‌ها می‌توانند ناترازی‌ها و مسائل مالی خود را حل کنند.

 به گفته سخنگوی اقتصادی دولت سیاست‌هایی بود که دولت در زمینه افزایش نقش آفرینی مردم در تولید در پیش می‌گرفت این جزو تدابیری بود که بر اساس اصل ۴۴ بنا بر این بود که مردم به شکل واقعی نقش آفرینی کنند. بخشی از این اقدامات در دولت مردمی با تسهیل مجوزها، محیط کسب و کار، افزایش رقابت، کاهش بروکراسی‌ها و افزایش تعداد مجوز‌ها و بخشی دیگر هم از طریق اصلاح نقشی که مردم در شرکت‌های سهام عدالت داشتند پیگیری می‌شود.

او می گوید: از ۳۶ شرکت سهام عدالتی کشور که جز شرکت‌های ارزنده بورس هستند، در بیش از نیمی از ۳۶ شرکت امروز نمایندگان کانون سهام عدالت جایگزین نمایندگان دولت شدند و آرام آرام زمینه برای نقش افرینی کانون سهام عدالت کشوری فراهم شده است. ملاحظاتی هم وجود داشت که همزمان با این روند کیفیت مدیریت هم تضمین شود. بر همین اساس کارشناسانی هستند که بعد از تایید صلاحیت حرفه‌ای بتوانند در تصمیم گیری‌ها دخیل باشند.

مالیات بر عایدی سرمایه گرفتنی نیست بلکه تنظیم گر است

سخنگوی اقتصادی دولت ضمن تشکر از تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه توسط نمایندگان مجلس، این مالیات را مالیاتی تنظیم گر و نگرفتی خوانده و تشریح جزئیات اجرای آن را در آینده نزدیک وعده داد.

خاندوزی گفت: مجوز‌هایی که صرفا با درج اطلاعات دقیق و درست و بارگزاری مدارک و مستنداتی که باید در زمینه تحصیلات و گواهی لازم صورت می‌گیرد. کفایت می‌کند ظرف سه روزه صادر شود و ما وارد دوره جدیدی به نام نظارت‌های پسینی می‌شویم. در این مرحله ۵۰۰ مجوز توسط وزارت کار و درگاه ملی مجوز‌ها به شکل کاملا ثبت محور انجام می‌شود. ۵۰ مجوز دیگر دستگاهی وجود دارد که با همکاری وزارت میراث فرهنگی آغاز شده است. ۲۸۰۰ مجوز‌های صنفی ما هم وجود دارند که آن‌ها نیز ۸۰ درصد ثبت محور هستند. این بخشی که درگاه ملی مجوز‌ها پیگیری جدی را انجام می‌دهد و امیدواریم با کمک اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و وزارت صمت کاملا انجام شود.

کاهش سهم دلار در تسویه‌های تجاری به کمتر از ۱۰ درصد

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: از سال ۹۷ به طور مشخص دلارزدایی در دستور کار کشور بود متاسفانه فرآیند‌ها کندی پیش رفته است، با اهتمام دولت سیزدهم و سرعت بخشیدن به نقش دلار و تجارت کشور و کاهش اثر آن اقداماتی انجام شده است. سهم دلار امروز در تسویه‌های تجاری کشور ما به کمتر از ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است در حالی که دو سال قبل این سهم ۳۰ درصد بود. نکته دوم اتصال شبکه شتاب ایران به کشور‌های منطقه بوده است.

112