تهران- ایران پرس: مشاور حقوقی رئیس جمهور گفت: ایران خود را پایند به معاهده حق آبه هیرمند می داند و مسئولان افغانستان نیز پایبندی خود به این معاهده را اعلام کردند.

«محمد دهقان» روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیأت دولت در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایران پرس تاکید کرد: جهت حل مشکل حق آبه هیرمند معاهده جامعی وجود دارد و از مسئولان افغانستان می‌خواهیم که طبق همان معاهده عمل کرده و به عهد خود عمل کنند.

دهقان خاطر نشان کرد: انتظار می رود در مرحله اول مسئله پیش آمده طبق معاهده با کارشناسی حل شود و اگر با مذاکره حل نشود از طریق حکمیت موضوع حل خواهد شد.

براساس معاهده هیرمند که در سال 1972 به امضای مقامات وقت ایران و افغانستان رسید، سهم ایران از آب رودخانه هیرمند معادل 820 میلیون متر مکعب در سال و در حدود 26 متر مکعب در ثانیه است که البته در ماهها و فصول مختلف تفاوت می کند.

دولت قبلی افغانستان که ادعای تامین حق آبه ایران را داشت با احداث سد «کمال خان» در استان نیمروز بر روی رودخانه هیرمند، عملاً مانع از اجرای این پیمان شد که خسارت های فراوانی را به زندگی انسانی، جانوری و گیاهی حوزه پیرامونی رودخانه هیرمند در خاک ایران بخصوص در استان سیستان و بلوچستان وارد کرد.

117

بیشتر بخوانید:

وزیر نیرو ایران: افغانستان براساس معاهده هیرمند مکلف به رفع موانع برای تامین حقابه ایران است

 وزارت خارجه ایران: تأمین نشدن حقابه هیرمند از سوی افغانستان به هیچ وجه قابل قبول نیست