پس ورود موج بی‌سابقه‌ای از مهاجران به جزیره" لامپدوزا" در ایتالیا، اتحادیه اروپا یکشنبه یک طرح اضطراری برای کمک به رم به منظور مدیریت بحران پناهجویان در این کشور ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس؛ اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا پس از بازدید از لامپدوزا و ارائه طرحی ۱۰ ماده‌ای به منظور کمک به ایتالیا اظهار کرد: ورود نامنظم مهاجران به چالشی برای اروپا تبدیل شده و مستلزم پاسخی اروپایی است.

وی افزود: این طرح شامل حمایت از آژانس پناهجویان اروپا و آژانس کنترل مرزی فرانتکس اتحادیه اروپا در ثبت مهاجران جدید است.

اتحادیه اروپا همچنین کمک‌ها به انتقال مهاجران خصوصا زنان و کودکان بدون همراه از ایتالیا به سایر کشورهای این اتحادیه را افزایش خواهد داد.

این طرح با مخالفت‌های برخی اعضای اتحادیه اروپا از جمله لهستان و مجارستان که دولت‌های راستگرا دارند، مواجه شده است.

آژانس پناهجویان سازمان ملل اعلام کرد که از دوشنبه گذشته تاکنون حدود ۸ هزار و ۵۰۰ پناهجو با استفاده از حدود ۲۰۰ قایق خود را به لامپدوزا رسانده‌اند. این تعداد پناهجو بیشتر از کل جمعیت این جزیره است.

مهاجران و پناهجویان آفریقایی که در کشورهای خود با مشکلات امنیتی و اقتصادی روبرو هستند، به امید دستیابی به شرایطی بهتر سوار بر قایق‌های قاچاقچی‌های انسان می‌شوند و تلاش می‌کنند از مسیر ناامن اقیانوس اطلس یا دریای مدیترانه خود را به قاره اروپا برسانند.

لامپدوزا جنوبی‌ترین جزیره ایتالیا و اصلی‌ترین مقصد قایق‌های مهاجرانی است که از شمال آفریقا راهی اروپا می‌شوند.

بیش از ۱۲۷ هزار مهاجر از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون خود را به ایتالیا رسانده‌اند. این رقم تقریبا ۲ برابر مهاجرانی است که در مدت مشابه سال گذشته به ایتالیا رسیدند.125