ایران پرس: چارلز سوم پسر ارشد ملکه الیزابت دوم از دودمان ویندزور روز شنبه 6 مه تاج پادشاهی بریتانیا را بر سر می‌گذارد. او از سپتامبر 2022، در پی مرگ مادرش طی تشریفاتی به‌ عنوان پادشاه معرفی شد اما برگزاری مراسم تاج‌گذاری را طی یک سنت دیرینه به چند ماه بعد موکول کرد. شبکه تلویزیونی اسکای نیوز هزینه مراسم تشریفاتی تاجگذاری پادشاه بریتانیا را 250 میلیون پوند، برابر با 314 میلیون دلار برآورد کرده است.

این در حالی است که با توجه به شمار فزاینده شهروندان بریتانیایی که خواهان برچیدن نظام سلطنتی بریتانیا هستند انتظار می رود که معترضان در مراسم تاج گذاری چارلز سوم حضور اعتراضی پررنگی داشته باشند. گراهام اسمیث (1)، رئیس گروه جمهوری خواه ریپابلیک (2) اعلام کرد در روز شنبه ، هزاران نفر از افراد ضد سلطنت، همزمان با برگزاری مراسم تاجگذاری چارلز سوم در لندن، در مسیر حرکت پادشاه و نیز در شهر‌های دیگر، علیه سلطنت تظاهرات خواهند کرد. جمهوری خواهان قرار است در مسیر حرکت کاروان چارلز سوم پلاکارد‌هایی در دست گیرند که بر روی آن‌ها نوشته شده است: شاه من نیستی! و ما تو را انتخاب نکرده ایم.

گراهام اسمیث می گوید: در زمانی که مردم با بحران گرانی هزینه‌های زندگی روبرو هستند، برگزاری مراسم تاجگذاری پادشاه این کشور، کاملا غیر ضروری است. شمار زیادی از مردم بریتانیا در شرایطی که به گفته آنها حتی تعدادی از شاغلان برای تامین غذای کافی اعضای خانواده به خیریه‌ها و بانک‌های غدا متوسل شده اند صرف هزینه‌های گزاف برای این مراسم تشریفاتی را دهن کجی به قشر‌های کم درآمد این کشور می‌دانند. نرخ تورم در بریتانیا به بالاترین حد طی 4 دهه گذشته رسیده، قیمت‌ مواد غذایی، انرژی، اجاره، همه و همه رکورد شکسته و به گفته بانک مرکزی، بریتانیا وارد یک دوره رکود اقتصادی شده است. بسیاری از مشاغل عمومی طی‌ ماه‌های گذشته در اعتراض به وضع موجود دست از کار کشیده و در خیابان‌ها تظاهرات کرده‌اند.

چارلز سوم پس از مرگ مادرش الیزابت دوم در 96 سالگی، به صورت موروثی به مقام سلطنت بریتانیا رسیده است. ملکه الیزایت دوم، 70 سال و 214 روز، ملکه بریتانیا بود. نکته مهم اینکه چارلز سوم در هر مراسم و سفر به شهر‌های مختلف این کشور با موجی از انتقاد‌ها و دشنام‌ها و پرتاب تخم مرغ مواجه شده است و مخالفانش فریاد می‌زدند ما تو را انتخاب نکردیم و تو شاه ما نیستی که شماری از انان بازداشت شدند. مخالفان نظام سلطنت در بریتانیا معتقدند که این پذیرفته نیست که در قرن بیست و یکم مردم این کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم هیچ نقشی در تعیین عالی ترین مقام بریتانیا نداشته باشند و شخصی بدون در نظر داشتن توانمندی‌ها و  مقبولیت مردمی صرفا به دلیل فرزند شاه یا ملکه بودن شخص اول و زمامدار مملکت شود.

نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته در بریتانیا نشان می‌دهد که 58 درصد مردم براین باورند که حاکم این کشور باید به صورت انتخابی تعیین شود. 51 درصد هم معتقدند که هزینه آیین تاج‌گذاری نباید از جیب مالیات دهندگان پرداخت شود. گراهام اسمیت رئیس گروه جمهوری خواه ریپابلیک، آیین تاج‌گذاری را یک پانتومیم گران‌قیمت و سیلی به صورت میلیون‌ها نفری خواند که با بحران هزینه زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

کاهش استقبال مردم بریتانیا از نظام سلطنتی در حالی رخ می‌دهد که خانواده سلطنتی بریتانیا در سال های اخیر با چالش‌های بزرگی مواجه شده و درگیر انواع فسادهای اخلاقی و مالی بوده اند. ضمن اینکه به رغم ادعای عدم دخالت ملکه و ولیعهد بریتانیا در امور این کشور اما واقعیت جز این است. روزنامه «گاردین» در اواسط سال 2021 درگزارشی اختصاصی اعلام کرد بیش از هزار قانون پیش از تایید از سوی پارلمان بریتانیا از طریق یک روند مخفیانه مورد بررسی ملکه الیزابت دوم یا پسرش پرنس چارلز قرار گرفته بود. این قوانین طیف گسترده‌ای از مسائل از جدایی یریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت)، عدالت، امنیت اجتماعی، حقوق بازنشستگی، روابط نژادی و سیاست‌های غذایی تا قوانین مبهم درباره هزینه‌های پارک خودرو و هاورکرافت را شامل شده است.

1- Graham Smith

2- Republic

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

115