پیچ گوشتی یک نوع ابزار دستی است که اواخر قرون وسطی وارد زندگی انسان شد.

حتما شما تعدادی پیچ گوشتی در منزل تان دارید و بارها برای باز و بستن پیچ های مختلف از این وسیله استفاده کرده اید. سر هر پیچ حفره ای خاص دارد که با قرار گرفتن پیچ گوشتی داخل آن حفره می توانید پیچ را بسته و یا باز کنید. اما پیچ گوشتی ها انواع متعددی دارند که مطمئنیم هنوز و حداقل با تعدادی از آن ها آشنایی ندارید.  

در این مطلب از فروشگاه ابزار میهن قصد داریم شما را با انواع مختلف پیچ گوشتی و کاربرد آن ها آشنا کنیم.

بخش های مختلف پیچ گوشتی

هر پیچ گوشتی از سه قسمت اصلی تشکیل می شود که عبارتند از: میله محور، سری و دسته.

**به میله محور، شفت ویا تانک هم گفته می شود.

 

دسته پیچ گوشتی

دسته از جنس مناسبی ساخته می شود تا به راحتی بتوانید پیچ گوشتی را در دست گرفته و از سر خوردن آن جلوگیری نمایید. ماده ای که برای ساخت دسته از آن استفاده می شود به مرور زمان تکامل پیدا کرده است. این دسته فرم داده می شود تا حین استفاده پیچ گوشتی از دست تان نیافتد.

معمولا دسته از پلاستیک سخت مثل سلولز استات و لاستیک ساخته می شود و روی آن را هم با ماده ای نرم مثل لاستیک گرما دیده می پوشانند.

 

میله محور

این میله که به آن شفت یا شنک هم گفته می شود معمولا از فولاد ساخته می شود. میله باید محکم باشد تا بر اثر فشار نشکند. شفت می تواند گرد و یا شش گوش باشد تا بتوان در مواقع لازم از آچار برای اعمال نیروی زیادتر استفاده کرد.

ماده لازم برای ساخت شفت می تواند از مواد گوناگونی گرفته شود و رنگ آن هم می تواند متفاوت باشد.

 

سری پیچ گوشتی

در انواع مختلف پیچ گوشتی سری می تواند به شفت وصل یا از آن جدا باشد. برخی از پیچ گوشی ها مثل دریل قابلیت تعویض سری دارند. سری می تواند از مواد مختلفی ساخته شود که عبارتند از: استیل ضد زنگ، فولاد تندبر، تیتانیوم، S2، CVM و انواع مختلف فلزات اشباع نشده.

** برای کاهش احتمال برق گرفتگی از فلزات اشباع نشده استفاده می شود.

 

انواع پیچ گوشتی و کاربرد آن ها

پیچ گوشتی ها انواع گوناگونی دارند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

 

پیچ گوشتی تخت یا پهن

این پیچ گوشتی را احتمالا با نام دو سو می شناسید. رایج ترین نوع پیچ گوشتی ها همین نوع است. نوک در این وسیله به شکل یک خط صاف است و درون شکاف پیچ قرار می گیرد.

 

پیچ گوشتی فیلیپس

یکی دیگر از انواع متداول پیچ گوشتی نوع فیلیپس است. در این پیچ گوشتی سری به شکل ضربدر است تا بتواند گشتاوری بیشتری داشته باشد.

 

پیچ گوشتی چهار سو

چهارسو از فیلیپس کاملتر است. از این وسیله برای جلوگیری از سر خوردن پیچ و بستن یا باز کردن راحت آن استفاده می شود. پیچ هایی که سرشان حالت چهارسو دارد را می توانید با این وسیله ببندید ویا باز کنید.

 

پیچ گوشتی ترکس یا ستاره ای

سری این وسیله ستاره ای و شش گوش است و نام تجاری آن ترکس می باشد. در کارهای مکانیکی و موارد مشابه برای اطمینان از این که گشتاوری کافی است از پیچ گوشتی ستاره ای استفاده می شود.

 

پیچ گوشتی آلن

برای باز و بستن پیچ های شش گوشه از این وسیله استفاده می شود. البته شما می توانید این نوع پیچ ها را با پیچ گوشتی شش سو هم باز و بسته کنید.

پیچ گوشتی مربع

پیچ هایی که انتهای آن ها شکلی شبیه به مربع دارد با این وسیله باز و بسته می شود. پیچ گوشتی مربع کمک می کند از لغزش و سر خوردگی جلوگیری شده و گشتاور پیچ افزایش یابد.

 

پیچ گوشتی سه پر

برای باز و بستن پیچ دستگاه هایی مثل تلفن، دوربین و.. از این وسیله استفاده می شود. گاهی افراد این پیچ گوشتی را با نوع سه سو اشتباه می گیرند اما باید بدانید که این دو تفاوت هایی دارند.

 

پیچ گوشتی ترک متر

این وسیله گاهی با پیچ گوشتی ستاره ای اشتباه گرفته می شود. پیچ گوشتی ترک متر شبیه آچار ترک متر است و برای بستن پیچ هایی با گشتاورمشخص استفاده می شود. با این وسیله می توانید پیچ ها را محکم کنید بدون این که آسیبی به آن ها برسد. اگر نیروی وارد شده بیش از اندازه باشد کلاچ پیچ گوشی نیرو را کاهش می دهد.

 

پیچ گوشتی بوکس

با این پیچ گوشتی نیرو تنها از یک سمت به پیچ وارد می شود. در صورتی که پیچ گوشتی را در جهت مخالف بچرخانید نیرو آزاد می شود. دسته این وسیله شبیه آچار بوکس می باشد.

 

پیچ گوشتی آهنربایی

پیچ به این وسیله جذب شده و از افتادن آن جلوگیری می شود. برای پیچ ها و دستگاه های ریز که باز و بستن پیچ هایشان سخت است از این وسیله استفاده می شود.

 

پیچ گوشتی شارژی و برقی

این وسیله با موتور برقی کار می کند و ابزاری چند کاره محسوب می شود. می توانید برای اموری مثل مونتاژ کار، بستن پیچ و ... از آن استفاده کنید.

برای کارهایی مثل بستن یا باز کردن اتصالات، کار با پیچ هایی با چگالی بیشتر و موارد مشابه از پیچ گوشتی شارژی استفاده می شود.

پیچ گوشتی عایق

این وسیله همان طور که از نام آن پیداست ازمواد عایق ساخته می شود تا از برق گرفتگی جلوگیری کند.

 

پیچ گوشتی دقیق

برای وسایبل خیلی کوچک و با پیچ های ریز مثل پیچ ساعت از این وسیله استفاده می شود.

 

پیچ گوشتی چند سر

سری این پیچ گوشتی می تواند تعویض شود و در نتیجه برای پیچ های زیادی قابل استفاده است.

 

کاربرد انواع پیچ گوشتی

انواع مختلف پیچ گوشتی برای بازو بستن پیچ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای هر کاری باید از پیچ گوشتی مناسب همان کار استفاده کنید.

برای نجاری، اتصال قطعات به هم، در صنایع مختلف، باز کردن انواع موبایل – مک بوک و... از این وسیله استفاده می شود.

 

پیچ گوشتی چگونه ساخته می شود؟

دو روش رایج برای ساخت پیچ گوشتی روش فورج و ماشین کاری است.

 

فورج

در روش فورج فلز را به وسیله گرما و چکش کاری به شکلی که می خواهند درمی آورند. ساخت سری پیچ گوشتی با روش فورج نسبت به ساخت آن با روش ماشین کاری مقاوم تر است. سری ماشین کاری با استفاده از برش های فلزی ساخته می شود و به صورت کلی استحکام کمتری هم دارد.

 

ماشین کاری

در این روش با برش دقیق فلزات و در خلاف جهت بافت، سری پیچ گوشتی ساخته می شود. در این روش از ماشین های خیلی دقیق استفاده می شود اما شکننده است به این معنی که در شرایط سخت ممکن است بشکند.

بهبود کیفیت پیچ گوشتی

با سه روش سعی می کنند پیچ گوشتی مقاومت بیشتری داشته باشد. این روش ها عبارتند از:

  • سری پیچ گوشتی را با حرارت زیاد گرما می دهند و قبل از این که سرد شود پیچ را با آن باز کرده و یا می بندند.
  • به جای حرارت در روش قبلی از سرمای زیاد استفاده می کنند. سرما هم به قدرت پیچ گوشتی اضافه می کند.
  • روی سری روکش های مخصوصی مثل تیتانیوم و الماسه می کشند تا قدرت بیشتری داشته باشد.

در صورت نیاز به خرید پیچ گوشتی و یا اطلاعات بیشتر در این زمینه ، به وب سایت ابزار میهن مراجعه کنید .