تهرن- ایران پرس: مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی همراه با رونمایی از نشان «قند پارسی» امروز در تالار رودکی تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، ابوالقاسم فردوسی طوسی، شاعر حماسه سرای ایرانی و سراینده ی شاهنامه و بزرگترین سراینده ی پارسی گو ایران است که از شهرت جهانی برخوردار است. کنیهٔ وی «ابوالقاسم» و تخلص و شهرتش «فردوسی» است. در ایران روز 25 اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی نامگذاری شده است.

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز شنبه در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: زبان فارسی را بعنوان نماد هویتی ایران بزرگ تجلیل می کنند چرا که زبان فارسی از مولفه های وحدت آفرین در جامعه ماست.

وی افزود: ایرانیان و فارسی زبانان در کنار اهتمام به گسترش اسلام از فرهنگ تاریخی خود نیز غافل نشدند و ترکیبی از هویتی ایرانی اسلامی بوجود آوردند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: ما ایرانیان با گویش ها و لهجه های مختلف به زبان فارسی می بالیم و با افتخار از آن یاد می کنیم.

اسماعیلی تاکید کرد: زبان فارسی حوزه فرهنگی گسترده فرهنگی را در شبه قاره هند و آسیای میانه شامل می شود و‌ تنها محدود به جغرافیای ایران نیست.

در ادامه مراسم، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان ادب فارسی در ستایش شاهنامه گفت: شاهنامه را اگر به ظرفی تشبیه کنیم، مایه داخل آن تاریخ مکتوب ایران است که فردوسی مسلمان و شیعه آن را از نظر خود درج کرده است و هویت ایرانی را نشان داده است.

وی افزود: این مایه در ظرف زبان فارسی ریخته شده است که گنجینه ای برای لغت شناسان و شاعران است.

تجلیل از فعالین فرهنگی از جمله سفرای ارمنستان و ترکیه پایان بخش این مراسم بود.