درحالی که تصاویر هوایی حاکی از ویرانی گسترده ناشی‌ از آتش‌سوزی‌های جنگلی اخیر در شهر «لاهاینا» در یکی از جزایر هاوایی است، مقام‌ها می‌گویند که آمار کشته‌شدگان در این ناحیه به ۵۳ نفر رسیده و احتمالا بیشتر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از منابع خبری، آتش‌سوزی روزهای اخیر در لاهاینا ابتدا از علفزارهای طبیعی شروع شد اما وضعیت به سرعت به وخامت گرایید و چنان شد که شماری از ساکنان شهر برای فرار از آتش وارد دریا شدند.

لاهاینا، یک شهر توریستی در ساحل غربی جزیره «مائویی» است که حالا خیابان‌های آن تا لبه اقیانوس سوخته است.

رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند که آتش‌سوزی‌های طبیعی در هاوایی در سال‌های اخیر بیشتر و بیشتر شده و حالا یک شهر کوچک را تقریبا با خاک یکسان کرده است.

آمار کشته‌ها تا پیش از این ۳۶ نفر بود اما دولت محلی مائویی در بیانیه‌ای گفت که مرگ ۱۷ نفر دیگر تا پایان روز گذشته (پنجشنبه) تایید شده است. هزاران نفر دیگر هم مجبور به فرار شده‌اند.

جاش گرین، فرماندار هاوایی، پیشتر در اشاره به سونامی سال ۱۹۶۰ که باعث مرگ ۶۱ نفر شد، گفته بود: ما برای سال‌های طولانی شاهد چنین مرگ و میر گسترده‌ای نبوده‌ایم.

او گفته است که آمار تلفات این آتش‌سوزی‌ها احتمالا از ۶۱ نفر بالاتر خواهد رفت.

وی افزود: تاکنون ۱۷۰۰ ساختمان نابود شده، بیش از ۲۰۰۰ نفر شب را در پناهگاه گذرانده‌اند و ۱۱ هزار نفر در مائویی هنوز برق ندارند.

سازمان هواشناسی ملی آمریکا گفت که توفند دورا در اقیانوس آرام باعث وزش بادهایی به سرعت ۹۷ کیلومتر در ساعت شد که بر آتش دمید.

این بدترین آتش‌سوزی از نظر تعداد کشته‌ها در آمریکا بعد از آتش‌سوزی معروف به کمپ در سال ۲۰۱۸ در شمال کالیفرنیاست که باعث مرگ ۸۵ در شهر پارادایس شد.

مقام‌ها می‌گویند که آتش‌سوزیهای مائویی از جمله آتشی که لاهاینا را ویران کرد اکنون عمدتا مهار شده است و عملیات جستجو و امداد با کمک ۳۰ پرسنل ارتش آمریکا در جریان است.

113

بیشتر بخوانید:

آتشفشانی در هاوایی فعال شد

فیلم باورنکردنی از «چشمه گنبد» گدازه در آتشفشان Kilauea در هاوایی