تهران- ایران پرس: مجموعه نیاوران برای نوروز آیین «بیا به نوروز» و سرنانوازی و برپایی نمایشگاه «عروسک‌های بومی کشور‌های حوزه نوروز» را تدارک دیده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جشن جهانی نوروز با حضور سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، چانگ هوآ سفیر چین، نظام‌الدین زاهدی سفیر کشور تاجیکستان، تور داقون صدیق اف سفیر قرقیزستان، رزانا جان آندره مدیر امور اداری و مالی دفتر منطقه‌ای یونسکو، همچنین نمایندگان کشور‌های عضو پرونده ثبت جهانی نوروز و دفتر منطقه یونسکو دوشنبه ۲۲ اسفندماه ۱۴۰۱ در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد.

در ابتدای مراسم در محوطه باز مجموعه نیاوران آیین «بیا به نوروز» توسط گروه چیکسای از خراسان شمالی به همراه چوب‌بازی، دهل‌نوازی و سرنانوازی نوازنده لرستانی اجرا شد.

مدعوین در مسیر از نمایشگاه «جشن جهانی نوروز» و عکس‌های به نمایش درآمده از آیین نوروز در کشور‌های ایران، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکیه، هند، ترکمنستان و عراق دیدن کردند.

بازدید از نمایشگاه «عروسک‌های بومی کشور‌های حوزه نوروز» از جمله کشور‌های قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان و ازبکستان که با همکاری مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی تحت نظارت یونسکو در موزه کوشک احمدشاهی برپا شده است همچنین اجرای کشتی پهلوانی و پذیرایی با شیرینی‌های نوروزی از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

سیدعزت‌الله ضرغامی در آیین گرامیداشت «جشن جهانی نوروز» گفت: نوروز کهن‌ترین جشن بشری است و سابقه آن با طبیعت گره خورده است. صاحبان نوروز فقط ١٢ کشور عضو پرونده ثبت جهانی نیستند، بلکه همه مردم دنیا صاحب نوروز هستند.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی همچنین گفت: بسیاری از مفاهیمی که در دل نوروز نهفته است نشان می‌دهد همه خوبی‌ها و فضایل با نوروز گره خورده است.وی ادامه داد: از پیوستن و عضویت کشورهای متعدد به پرونده‌های میراث فرهنگی ناملموس در یونسکو استقبال می‌کنیم، در فرهنگ ناملموس هر چه کشورهای بیشتر عضو شوند بیشتر به فضیلت نزدیک می‌شویم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین به تاریخچه بازی چوگان اشاره کرد و گفت: این ورزش آیینی سفیر صلح است.

112

بیشتر بخوانید:

برگزاری مراسم افتتاحیه بازی‌های بین‌المللی نوروز در تهران