دی 01, 1398 16:13 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • رئیس کمیته حقوق بشر اسلامی: احتمال آزادی شیخ زکزاکی ضعیف است

رئیس کمیته حقوق بشر اسلامی در مورد وضع جسمانی رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسرش هشدار داد.

به گزارش روز یکشنبه پارس تودی، «مسعود شجره» رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی مستقر در لندن گفت: محدودیت های دولت نیجریه علیه شیخ زکزاکی رهبر جنبش اسلامی این کشور نشان می دهد که مقامات ابوجا به آزادی وی تمایلی ندارند.

شجره افزود: شیخ زکزاکی به زندان مرکزی ایالت کادونای نیجریه منتقل شده که فاقد کمترین استانداردهای مورد نیاز برای سلامت زندانیان است و از خطرناکترین زندان های آفریقا به شمار می رود.

رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی همچنین درباره نتایج تلاش های این کمیته برای آزادی، درمان و بهبود شرایط نگهداری شیخ زکزاکی و همسر وی گفت: برای انتقال شیخ زکزاکی به بیمارستانی در خارج نیجریه به شدت تلاش می کنیم اما تاکنون موفق به این کار نشده ایم.

شیخ زکزاکی و همسرش 13 دسامبر 2015 در حمله نظامیان نیجریه به حسینیه‌ای در شهر زاریا بازداشت شدند که در این حمله، صدها نفر از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی نیز به شهادت رسیدند.

پس از اعتراض های بسیار و فشار‌های داخلی و بین المللی، دادگاه نیجریه اوت 2019 به شیخ زکزاکی و همسرش اجازه داد برای درمان به هند سفر کنند اما به‌ علت نارضایتی از روند درمان، محدودیت‌های امنیتی و نبود پزشکان قابل اعتماد، زکزاکی و همسرش پس از دو روز اقامت در هند، این کشور را به مقصد نیجریه ترک کردند.

دادگاه عالی ایالت کادونا در نیجریه اواسط ماه آذر با درخواست استانداری این ایالت برای انتقال شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش به زندان مرکزی کادونا موافقت کرد.

138/116

بیشتربخوانید:

بیانیه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای پیگیری حقوقی وضعیت شیخ زکزاکی

فرزند شیخ زکزاکی: دولت نیجریه حق قانونی درمان را از پدرم گرفته است

رایزنی‌ ایران و نیجریه برای حل مشکل شیخ زکزاکی

 

کلیدواژه

کامنت