شهریور 28, 1399 08:45 Asia/Tehran [Updated: شهریور 28, 1399 09:00 Asia/Tehran]
  • آفریقای جنوبی: ادعا در خصوص طرح ایران برای ترور سفیر آمریکا «تعجب‌آور» است

وزیر خارجه آفریقای جنوبی گزارش یک رسانه آمریکایی را که مدعی قصد ایران برای ترور سفیر امریکا شده بود، رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس ، «نالدی پاندور» روز پنجشنبه ادعای یک رسانه آمریکایی درباره قصد ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را رد و آن را «بسیار عجیب» توصیف کرد. 

وبسایت "پولیتیکو" به نقل از گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا و مقامات نزدیک به دولت این کشور مدعی شده که ایران درصدد ترور "لانا مارکس"، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی است.

دونالد ترامپ نیز سه‌شنبه گذشته در توئیتر نوشت: بنابر گزارش‌های رسانه‌ای، ایران احتمالاً در حال طراحی نقشه یک ترور یا حمله‌ دیگری علیه ما در تلافی کشتن [شهادت] قاسم سلیمانی است. هر حمله توسط ایران با یک حمله با قدرت هزار برابر بزرگتر مواجه خواهد شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نقش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در متقاعد کردن ترامپ برای ترور سردار سلیمانی، و گزارش اخیر پولیتیکو علیه ایران در حساب توییتری خود نوشت: دروغگوی همیشگی ترامپ را گول زد تا دشمن شماره یک داعش را ترور کند. حالا او در تلاش است تا ترامپ را با یک هشدار دروغین به مادر همه باتلاق ها بکشاند.

سعید خطیب ‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز دوشنبه گذشته اتهامات مغرضانه و هدفمند منتشر شده ضد ایران را رد کرد.

خطیب‌ زاده با بیان اینکه مقام ‌های آمریکایی از توسل به روش‌ های تکراری و پوسیده برای فضاسازی ضد ایرانی در صحنه بین ‌المللی دست بردارند، گفت، ایران به عنوان یک عضو مسئول جامعه بین‌الملل پایبندی مداوم خود به اصول و عرف دیپلماتیک بین‌ المللی را اثبات کرده است.

سفارت کشورمان در آفریقای جنوی نیز سه شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر با انتشار فیلمی از اظهارات «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا که به دروغگویی و تقلبِ دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور اذعان می‌کند، نوشت: این سیاست نخ‌نما دیگر خریداری ندارد؛ به ویژه در حالی که امروز در رأس دستگاه دیپلماسی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز یکی از همان دروغگوها و حتی دروغگوی اعظم قرار دارد.//114

بیشتر بخوانید:

سفارت ایران در آفریقای‌جنوبی: دروغ‌های دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا خریداری ندارد

کلیدواژه

کامنت