بهمن 09, 1396 12:30 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 12:42 Asia/Tehran]
  •  انتظارات از اولین سخنرانی سالیانه ترامپ در کنگره چیست؟/ تحلیل

پارس تودی-  دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا فردا سه شنبه (30 ژانویه 2018 ) نخستین سخنرانی خود را در جمع اعضای کنگره این کشور موسوم به «وضعیت اتحاد» ایراد خواهد کرد.

این سخنرانی که بر مبنای قانون اساسی امریکا ایراد می شود، فرصتی است برای روسای جمهوری این کشور که دستاوردهای یک ساله دولت خود را در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و دیپلماسی ارائه و چشم اندازی از رئوس مهم ترین برنامه های خود را در سال جدید بیان کنند.

از این جهت، سخنرانی«وضعیت اتحاد» از مهم ترین سخنرانی های روسای جمهوری امریکا در دهه های اخیر بوده است . 

تکرار سخنرانی داووس در کنگره آمریکا به دور از انتظار نیست

پیش بینی می شود بخش عمده سخنرانی ترامپ در جمع اعضای کنگره امریکا و دیگر میهمانان این مراسم به تجلیل از موفقیت های خود و برنامه های اقتصادی دولت کنونی اختصاص یابد.

وی در سخنرانی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس در هفته گذشته نیز به شکل ملموسی از خود تجلیل کرد و اقداماتی همچون کاهش نرخ بیکاری، ایجاد فرصت های جدید شغلی و اجرای قانون اصلاح نظام مالیاتی را در تاریخ امریکا بی سابقه خواند. تکرار این سخنان در کنگره امریکا نیز دور از انتظار نخواهد بود. 

به علاوه پیش بینی می شود ترامپ از فرصت حضور در جلسه مشترک کنگره استفاده کند تا ضمن حملات لفظی به رقبای دموکرات خود، آنان را مقصر بروز تعطیلی سه روزه فعالیت های دولت فدرال و ناکامی در رسیده به توافق بر سر برنامه های مهاجرتی معرفی کند.

درحال حاضر، موضوع مهاجرتهای غیرقانونی به ویژه مهاجرانی که در کودکی به شکل غیرقانونی به امریکا آورده شده اند و به«رویاپردازان» شهرت دارند، این کشور را به دو پاره تقسیم کرده است تا جایی که برای حل معضل قریب به هشتصد هزار «رویاپرداز»، فعالیت های دولت فدرال امریکا سه روز متوقف شد؛ پیش بینی می شود ترامپ در سخنرانی «وضعیت اتحاد» رئوس برنامه های ضد مهاجرتی خود را تشریح کند. 

از سوی دیگر در سال های اخیر، سهم مباحث امنیتی و سیاست خارجی در سخنرانی های سالیانه روسای جمهوری امریکا در نشست مشترک کنگره افزایش داشته است.

از این رو قابل انتظار است که ترامپ روز سه شنبه بار دیگر برخی کشورها نظیرروسیه، چین، ایران و کره شمالی را مورد حمله لفظی قرار دهد و مناسبات حاکم بر نظام بین الملل را به چالش بکشد.

«روبرتا رامپتون» (Roberta Rampton) در گزارشی برای رویترز نوشت، هرچند سخنرانی ترامپ عمدتا بر موضوعات داخلی متمرکز خواهد بود اما وی به لزوم افزایش بودجه نظامی به منظور مقابله با تهدیدات کره شمالی و موشک های بالستیک آن نیز اشاره خواهد کرد.

از دید جریان ملی گرای امریکایی که ترامپ آن را نمایندگی می کند، امریکا باید دوباره شکوه خود را بازیابد و برای رسیدن به این هدف، نادیده گرفتن منافع دیگران، نادیده گرفتن قواعد بین المللی و نادیده گرفتن اراده جامعه جهانی در دستور کار ترامپ قرار گرفته است که شعار اول امریکا را سر می دهد.

پیش بینی می شود روز سه شنبه همین شعار محور کانونی سخنرانی ترامپ را تشکیل دهد.

نویسنده: امیرعلی ابوالفتح

136/110

بیشتر بخوانید:

تکرار گزافه گویی های ترامپ ضد ایران در داووس

سی ان ان: سایه اظهارات موهن ترامپ در نشست داووس سنگینی می کند

 

کلیدواژه