اردیبهشت 03, 1397 07:34 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]
  • گوترش: جهان شاهد «جنگ سرد» دیگری است

دبیر کل سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه "شرایط کنونی جهان تکرار جنگ سرد دیگری است"، گفت: این شرایط نگران کننده است زیرا همانند جنگ سرد پیشین، قابل کنترل نیست.

به گزارش روز دوشنبه پارس تودی به نقل از ایتارتاس از استکهلم، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با کانال تلویزیونی اس‌وی‌تی سوئد گفت: بر این باور است که اکنون جهان شاهد جنگ سرد دیگری است.

وی گفت: من تصور می کنم جنگ سرد دوباره به جهان بازگشته است؛ ولی تفاوتی بین جنگ سرد گذشته و کنونی است؛ نخست اینکه آمریکا و روسیه همچون جنگ سرد پیشین، همه چیز را در کنترل ندارند؛ ما کشورهایی داریم که در منطقه بسیار فعالند؛ ترکیه، ایران و عربستان سعودی و دیگر کشورها و روشن است که دو بلوک کنترل کننده مسلط بر جهان نداریم.

وی افزود: دوم اینکه در طول جنگ سرد، سازوکارهایی برای گفتگو،‌ کنترل و ارتباط وجود داشت تا اطمینان یابیم که هر زمان بیم رویارویی وجود داشت، شرایط از کنترل خارج نمی شود ولی این سازوکارها امروز وجود ندارند.

گوترش تصریح کرد، به همین دلیل شرایط خیلی خطرناک است و نیز به همین دلیل است که من از آرام شدن شرایط خوشحال می شوم.

گوترش: اخراج دیپلمات های روسی یادآور جنگ سرد است

دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از این نیز زمانی که اختلافات روسیه و کشورهای غربی و امریکا به اخراج سفیران منجر شد؛ با ابراز نگرانی از اخراج دیپلمات های روسی از برخی کشورها گفته بود: شرایط فعلی یادآور دوران جنگ سرد است.

بیش از 25 کشور از جمله آمریکا، بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» ماه گذشته از اخراج بیش از 150 دیپلمات روس از کشورهای خود به نشانه همبستگی با بریتانیا خبر دادند. 

«سرگئی اسکریپال» Sergei Skripal و دخترش، چهارم مارس در بریتانیا با موادی که لندن مدعی است مواد شیمیایی نظامی بوده، مسموم شدند. بریتانیا، روسیه را مسئول مسموم شدن اسکریپال و دخترش می داند.

«آنتونیو گوترش» می گفت، اخراج دیپلمات های روسی از برخی کشورها می تواند، درگیری های به وجود آمده را تشدید کند.

بیشتر بخوانید:

 

گوترش: نگذارید اوضاع سوریه از کنترل خارج شود

دومین بیانیه گوترش درباره حمله ادعایی شیمیایی در دومای سوریه

گوترش خواستار توقف درگیری ها در غوطه شرقی شد

گوترش درباره فاجعه انسانی در یمن هشدار داد

گوترش: اسرائیل از تروریست‌های سوری حمایت می‌کند

کلیدواژه

کامنت