شهریور 07, 1397 15:23 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]
  • اذعان وزیر دفاع آمریکا بر مشارکت خلبانان آمریکایی در بمباران یمن/ تحلیل

پارس تودی- ائتلاف سعودی از مارس 2015 جنگی ظالمانه علیه مردم یمن به راه انداخته است.

غرب به ویژه آمریکا سهم مهمی در این جنگ با ارائه انواع کمک های لجستیکی، اطلاعاتی و پشتیبانی رزمی از سعودی ها و اماراتی ها داشته است.

هواپیماهای آمریکایی در جریان جنگ عربستان علیه یمن، شرایط لازم را برای سوخت گیری جنگنده های سعودی و اماراتی فراهم و به نیروهای ائتلاف کمک اطلاعاتی کرده اند.
با این پرونده سیاه، آمریکایی ها مدعی طرفداری از حقوق بشر هستند؛ در حالی که کاملا در برابر جنایات سعودی ها و به طور خاص دو مورد بمباران و کشتار زنان و کودکان یمنی بی تفاوت هستند. اکنون با اظهارات «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا مشخص شده که واشنگتن نه فقط حامی ائتلاف سعودی است بلکه به طورمستقیم در عملیات بمباران یمن مشارکت دارد.

در این راستا جیمز متیس نخستین بار به حضور خلبانان آمریکایی در بمباران هوایی شهرهای یمن اعتراف کرد. این نخستین بار است که یک مقام آمریکایی به مشارکت خلبانان آمریکایی در این اقدام غیر انسانی اذعان می کند.

متیس در همین حال بر ادامه حمایت کشورش از ائتلاف متجاوز ضد یمن تأکید کرد. متیس در کنفرانس خبری در ساختمان وزارت دفاع آمریکا "پنتاگون" گفت: ما در آسمان خلبانانی داریم که از خطر مأموریت ها آگاهی دارند و با این که اختیار دارند تا از زیر بار این ماموریت ها شانه خالی کنند، از این کار امتناع می کنند. 

اشاره متیس به نقش خلبانان هواپیماهای سوخت رسان آمریکایی است که با دادن سوخت به هواپیماهای سعودی و اماراتی به طور مستقیم، آنها را در بمباران یمن به ویژه در الحدیده یاری می کنند.

 سوخت رسانی هواپیماهای آمریکایی به جنگنده های ائتلاف سعودی متجاوز به یمن 

در عین حال متیس مدعی شده که کمک های نظامی آمریکا به ائتلاف سعودی در جنگ یمن بی قید و شرط نیست.

سئوال این است که سعودی ها و شرکای آنها باید چه جنایات دیگری انجام دهند یا چه تعداد از یمنی ها را باید شهید و زخمی کنند تا واشنگتن در سیاست حمایت آمیز خود تجدید نظر کند؟ بر خلاف ادعای وزیر دفاع آمریکا، شواهد حاکی از افزایش قابل توجه مشارکت مستقیم آمریکایی ها در کشتار مردم بی گناه یمن است.

در 25 اوت ویدئویی از عملیات سوخت‌ رسانی یک هواپیمای سوخت رسان آمریکایی به جنگنده  های سعودی در آسمان الحدیده در ساحل غربی یمن منتشر شد که در آن به وضوح این هواپیماها پس از سوختگیری، به بمباران الحدیده اقدام کردند.

این رویداد بر ادامه همکاری واشنگتن با رژیم سعودی در کشتار مردم یمن مهر تایید می‌زند. این در حالی است که جنایات ائتلاف سعودی علیه ملت یمن در حال افزایش است. 

آخرین جنایت در منطقه «الدریهمی» الحدیده صورت گرفت و بر اثر آن ده‌ها انسان بی گناه به شهادت رسیدند که بیشتر آنها کودک بودند. در این جنایت که در اواخر اوت 2018 رخ داد، 22 کودک در منطقه به شهادت رسیدند.

«مارک لوکوک» معاون دبیر کل سازمان ملل در امور حقوق بشر، کشتار کودکان را در حمله جنگنده های سعودی به شدت محکوم و در بیانیه ای اعلام کرد: این دومین بار در ظرف دو هفته است که ائتلاف سعودی به جنایتی دست می زند که ده ها نفر غیر نظامی در آن کشته می شود. دولت آمریکا نقش مهمی در تداوم جنگ غیرانسانی سعودی ها علیه یمن ایفا می کند.

امریکا از مهمترین فروشندگان تسلیحات به عربستان محسوب می شود و بدون جریان مستمر تدارک لجستیکی پنتاگون برای نیروی هوایی سعودی با ارسال انواع و اقسام بمب ها و موشک ها، امکان ادامه بمباران های وحشیانه ائتلاف سعودی علیه مردم یمن وجود ندارد.

114/110

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

بیشتر بخوانید:

ادعای خروج ارتش آمریکا از جنگ ائتلاف سعودی با یمن

دیده‌بان حقوق‌بشر: آمریکا در کنار ائتلاف‌سعودی برای حمله به‎یمن مجرم است

انتقاد سناتور دمکرات آمریکا از مشارکت واشنگتن در قتل عام کودکان یمنی 

 

کلیدواژه