تیر 30, 1398 17:50 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ایلهان عمر: شراکت کاخ سفید با عربستان و امارات، غیر اخلاقی است

عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از فروش تسلیحات به عربستان و امارات تصریح کرد: شراکت واشنگتن با عربستان و امارات، غیراخلاقی و فاسد است.

به گزارش پارس تودی، «ایلهان عمر» روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت: دولت آمریکا چگونه می تواند به راحتی در مورد فروش تسلیحات نظامی به عربستان تصمیم بگیرد در حالی که این کشور در کشتار مردم بی گناه یمن، سودان و لیبی دست دارد.

این نماینده دموکرات کنگره آمریکا که یکی از منتقدان جدی سیاست خارجه دولت «دونالد ترامپ» محسوب می شود، افزود: شراکت کاخ سفید با عربستان و امارات فاسد و یکی از بدترین همکاری های خارجی آمریکا است که با هیچ یک از ارزش های اخلاقی این کشور مطابقت ندارد.

عمر تاکید کرد: آمریکا به امید حفظ منافع امنیت ملی به تداوم روابط خود با عربستان دل خوش کرده است در حالی که باید اعتراف کنیم که به دزدها اعتماد کرده ایم.

مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه به ممنوعیت فروش میلیاردها دلار سلاح به عربستان و امارات رای داد.

سنای آمریکا نیز در ماه ژوئن 2019 دومین بار به لغو قراردادهای آمریکا برای فروش سلاح به عربستان رای داد.

ترامپ پیش از این مصوبه دو حزبی ممنوعیت فروش سلاح به ائتلاف ضد یمن را وتو و ماه مه گذشته نیز قرارداد فروش تسلیحات و خدمات نظامی به ارزش هشت میلیاد دلار با رژیم های سعودی، امارات و اردن امضا کرد.

آمریکا از زمان آغاز تهاجم ائتلاف سعودی- اماراتی به یمن در مارس 2015 با ارائه کمک‌های لجستیک و اطلاعاتی و فروش تسلیحات به ریاض و ابوظبی، از ائتلاف متجاوز به یمن حمایت کرده است.

135/118

بیشتر بخوانید : 

صدور مجوز اعزام نیرو و تجهیزات جدید به عربستان توسط "پنتاگون"

تصویب طرح ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان و امارات در مجلس نمایندگان آمریکا/تحلیل

کلیدواژه

کامنت