مرداد 22, 1398 10:04 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • سفر بی حاصل جان بولتون به بریتانیا/ تحلیل

پارس تودی- «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از تحولات سیاسی اخیر در بریتانیا و روی کارآمدن «بوریس جانسون» به عنوان نخست وزیر این کشور استقبال کرده و بر این گمان است که از این پس لندن به صورت کامل با سیاست‌های واشنگتن همراهی خواهد کرد.

با این حال با سفر دو روزه جان بولتون به لندن و دیدارهایی که تاکنون با مقامات ارشد بریتانیایی داشته است، آشکار شده که مقامات این کشور روی خوشی به درخواست های زیاده طلبانه دولت ترامپ نشان نداده اند.

بولتون امیدوار بود که در جریان این سفر موفق به کسب همراهی کامل دولت جانسون با خواسته های واشنگتن درباره ایران و چین شود، اما اکنون وی آشکارا در این باره ابراز ناامیدی کرده است.

در این راستا بولتون برخلاف درخواست اولیه اش ازلندن در خصوص اتخاذ مواضع سخت‌گیرانه در قبال ایران و همچنین پرهیز از همکاری با شرکت «هوآوی»، گفته که ممکن است رایزنی درباره ایران و چین به بعد موکول شود.

خبرگزاری رویترز دوشنبه شب در این زمینه گزارش داد: مشاور امنیت ملی کاخ سفید به مقام‌های بریتانیا گفته است؛ شاید بهتر باشد گفت‌وگوها درباره مسائلی مانند ایران، چین و شرکت هوآوی به زمانی دیگر موکول شود، زیرا در زمان حاضر اولویت بریتانیا تمرکز بر خروج از اتحادیه اروپا در 31 اکتبر 2019 است.

آمریکا در حال حاضر دو کارزار مهم یعنی کارزار «فشار حداکثری» علیه ایران با اعمال شدید ترین تحریم ها هم چنین کارزاری علیه چین با هدف جلوگیری از گسترش فعالیت شرکت عظیم فن آوری اطلاعات و ارتباطاتی هوآوی را دنبال می‌کند و خواستار همکاری کامل بریتانیا در این دو موضوع است.

بدین ترتیب تشویق لندن برای سخت‌گیری بیشتر علیه تهران ونیز قطع فعالیت شرکت هوآوی در بریتانیا، از اهداف مهم سفر بولتون بوده است. با این حال قبل از دیدار بولتون با بوریس جانسون، لندن بر موضع خود مبنی بر حفظ برجام بار دیگر تاکید کرد. 

سخنگوی دفتر نخست وزیری بریتانیا گفت: موضع لندن در قبال توافق هسته‌ای برجام تغییر نکرده و همچنان پایبند به این توافق است.

این در حالی است که بولتون تلاش زیادی کرد تا لندن را قانع نماید تا به اصطلاح «مرگ» توافق هسته‌ای برجام را اعلام کرده و با سیاست «فشار حداکثری» واشنگتن علیه ایران همراهی کامل کند.

به رغم اینکه اکنون لندن با تهران درباره توقیف نفتکش خود در خلیج فارس که به دلیل تخلفات قانونی در توقیف ایران است، دچار تنش است، اما به نظر می رسد مهم ترین اولویت برای دولت محافظه کار و جانسون اکنون خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) است و لندن خواهان آن نیست تا در برهه کنونی خود را دچار دغدغه های جدید با ایران و چین کند.

موضع حزب کارگر درباره سفر بولتون به بریتانیا

در این میان موضع حزب کارگر به عنوان حزب مخالف بریتانیا درباره سفر بولتون به بریتانیا نیز حائز اهمیت است. «جرمی کوربین» رئیس حزب کارگر در توییتی نوشت: "این که محافظه کاران فرش قرمز زیر پای تندروترین عضو دولت آمریکا پهن می کنند، جدیدترین هشدار درباره این است که جانسون، بریتانیا را بازیچه آمریکای ترامپ می کند. بریتانیای وابسته به ترامپ، تهدیدی برای بهداشت و درمان، محیط زیست و صلح و امنیت ما است."

موضع گیری کوربین نشان می دهد که سیاستمداران بریتانیایی کاملا از دیدگاه ترامپ درباره این کشور و جایگاه آن در سیاست خارجی وی آگاه بوده و نمی خواهند که لندن به بازیچه ای در دست واشنگتن تبدیل شود.

نگاه ترامپ به بریتانیا نگاهی از بالا به پایین و کاملا ابزاری است. در عین حال واشنگتن تلاش می کند تا با دادن وعده های مختلف از جمله انعقاد پیمان تجارت آزاد و نیز ارائه کمک های گسترده به بریتانیا پس از برگزیت، مقامات دولت محافظه کار را به پیروی از خواسته ها و اهداف دولت ترامپ قانع کند.

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

116

بیشتر بخوانید:

سفر جان بولتون به بریتانیا، تلاش برای همسویی کامل لندن با واشنگتن/ تحلیل

اقدامات نسنجیده لندن بر ضد ایران؛ باتلاقی که «بولتون» قصد دارد بریتانیا را در آن گرفتار سازد/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت