آبان 27, 1398 09:45 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • موضع گیری مداخله جویانه کاخ سفید علیه ایران/ تحلیل

پارس تودی- دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی آمریکا همواره موضعی خصمانه ضد جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده و بر رویکرد فشار حداکثری علیه تهران با هدف وادار کردن ایران برای قبول خواسته های واشنگتن تاکید کرده است.

در عین حال ترامپ از هر فرصتی برای مداخله در امور داخلی با ادعای دلسوزی برای مردم ایران سوء استفاده می کند.

در این راستا کاخ سفید روز یکشنبه 17 نوامبر با انتشار بیانیه‌‍ ای مداخله‌جویانه از اغتشاشات اخیر در ایران حمایت کرد.

کاخ سفید در این بیانیه‌ ضمن تکرار ادعاهای واهی علیه ایران، از عده‌ معدودی آشوبگر که به بهانه افزایش قیمت بنزین با ایجاد بی‌نظمی در چند شهر ایران، دست به تخریب اموال عمومی زدند، حمایت کرد.

ترامپ که بارها انواع اتهامات را متوجه ایران کرده و در همین راستا به زعم خود سیاست فشار حداکثری را برای واداشتن ایران به تغییر رفتار خود و تمکین به خواسته های نامشروع آمریکا در قالب خواسته های 12 گانه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، در پیش گرفته، در عین حال مدعی دلسوزی برای مردم ایران است.

این در حالی است که ترامپ با اعلام خروج آمریکا از برجام و احیای تحریم های هسته ای علیه ایران، وارد جنگ اقتصادی با هدف ایجاد فقر گسترده و بروز ناآرامی ها در ایران شده است.

کینه شدید ترامپ از ملت ایران

وی و دیگر مقامات ارشد آمریکایی بارها از لزوم فشار بی سابقه بر مردم ایران سخن به میان آورده اند تا به زعم خود در چارچوب «سیاست فقر و شورش» مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی را مقابل هم قرار دهند.

این مساله نشانه کینه شدید ترامپ از ملت ایران، به دلیل  ناکامی وی در همراه ساختن ایرانیان با تلاش های خود برای به شکست کشاندن جمهوری اسلامی ایران است.

"مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا نیز که کشورش سابقه طولانی در زمینه مداخله در امور داخلی ایران دارد شنبه شب در توییتر با اشاره به اعتراضات پراکنده در تعدادی از شهرهای ایران، مدعی شده بود، واشنگتن از مردم ایران حمایت می‌کند.

از دیدگاه ایران، دولت ترامپ درصدد سوء استفاده از وضعیت کنونی در راستای اهداف شوم خود بوده و هیچ گونه نیت خیری درباره ایرانیان ندارد.

"سیدعباس موسوی" سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه شب در واکنش به ابراز حمایت و همراهی "مایک پمپئو" با عده ای آشوبگر در برخی شهرهای ایران، ضمن تقبیح و محکومیت این گونه حمایت‌ها و اظهارات مداخله جویانه تصریح کرد، مردم عزتمند ایران به خوبی می دانند که این گونه اظهارنظرهای ریاکارانه و مزورانه حاوی هیچگونه همدردی صادقانه و دلسوزانه ای نیست.

 موسوی با اشاره به نیات شوم و بدخواهانه دولت آمریکا بویژه وزیر خارجه آمریکا نسبت به مردم ایران گفت:  جالب است، اظهار همدردی با مردمی انجام می شود که تحت فشار تروریسم اقتصادی آمریکا قرار داشته و پیش از این نیز از زبان همین فرد، به صراحت بیان شده بود که باید به مردم ایران گرسنگی داد تا در مقابل ما تسلیم شوند.

شکست سیاسی امریکا در قبال ایران

رویکرد آمریکا در برابر ایران صرفا بر تهدید، زور و اجبار مبتنی است. با این حال ایران ظرف چهل سال گذشته همواره در مقابل سیاست ها و اقدامات آمریکا ایستادگی و عملا توطئه های واشنگتن را خنثی و بی اثر کرده است.

 به گفته "ترودی روبین" تحلیلگر آمریکایی، انتقادهای علنی ترامپ از ایران و درخواست‌هایش از متحدان برای پیوستن به کارزار ضدایرانی، شکست سیاست او را تضمین می‌کند.

 ایران ثابت کرده که با موفقیت قادر مقابله با سیاست های خصمانه دولت ترامپ است. مردم ایران بارها وفاداری خود به نظام جمهوری اسلامی و نیز عزم خود برای مقابله با توطئه های امریکا را به نمایش گذاشته اند و با توجه به جنایات بزرگ آمریکا درباره ایرانیان، فریب دلسوزی های دروغین واشنگتن را نمی خورند.

نویسنده: سید رضا میرطاهر

133/118

بیشتر بخوانید:

بیانیه مداخله‌جویانه کاخ سفید درباره ایران

 

کلیدواژه

کامنت