آذر 17, 1398 19:59 Asia/Tehran [Updated: آذر 17, 1398 20:19 Asia/Tehran]
  • حمایت مطبوعات مطرح آمریکا از استیضاح ترامپ

شماری از مطبوعات مطرح آمریکا اعلام کردند، در پشتیبانی از دموکراسی در این کشور، از استیضاح رئیس جمهور آمریکا حمایت می کنند.

به گزارش پارس تودی، روزنامه های مطرح آمریکایی از جمله روزنامه لس آنجلس تایمز و چند نشریه دیگر با پیوستن به جمع دیگر مطبوعات سرشناس حامی استیضاح «دونالد ترامپ» خواستار اقدام فوری مجلس آمریکا در این زمینه شدند.

هیات تحریریه روزنامه «لس آنجلس تایمز» در این زمینه نوشت: "دیگر مسائل به اندازه کافی برای ما روشن شده است؛ ترامپ باید استیضاح شد."

هیات تحریریه نشریه «نیویورک دیلی نیوز» نیز در مطلبی نوشت: "حقیقت دردناک است. کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا یک پرونده منسجم و قانع کننده را برای استیضاح مطرح کرده است."

چند روز پیش نشریه «بوستون گلوب» آمریکا هم با حمایت از استیضاح ترامپ از کنگره خواست در این خصوص به قانون توجه داشته باشد.

نشریات «واشنگتن پست» و «نیویورک تایمز» به عنوان سرشناس ترین نشریات این کشور به صورت مستقیم از استیضاح ترامپ حمایت نکرده‌اند؛ اما هر دو به شدت از اقدامات ترامپ در قبال اوکراین و تلاش های او برای مانع ایجاد کردن بر سر راه تحقیقات درباره رسوایی «اوکراین گیت» انتقاد کرده اند.

پیشتر نیز بیش از 500 فعال دانشگاهی رشته حقوق در آمریکا با تهدید توصیف کردن رئیس‌جمهوری این کشور برای دموکراسی، در نامه‌ای سرگشاده به کنگره اعلام کردند استیضاح دونالد ترامپ مطابق با قانون اساسی آمریکا است.

این افراد که در دانشگاه‌های ییل، راتگرز و هاروارد فعالیت می‌کنند در نامه خود آورده اند، مدرک مستدلی وجود دارد که دونالد ترامپ با استفاده از قدرت ریاست جمهوری برای تحت فشار قرار دادن یک دولت خارجی جهت کمک به وی برای منحرف کردن انتخابات آمریکا، به سوگند خود خیانت کرده است. 

ترامپ این روز‌ها درگیر رسوایی جدیدی موسوم به «اوکراین گیت» است.

پیشتر افشاگری ناشناس اعلام کرد، دونالد ترامپ اواخر ماه ژوئیه در تماس تلفنی با «ولودیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود از وی خواسته بود اطلاعاتی را در اختیارش قرار دهد که می‌تواند به وجهه «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات 2020 آمریکا و رقیب اصلی او صدمه وارد کند.

گفته می‌شود ترامپ ارائه کمک 250 میلیون دلاری نظامی آمریکا به اوکراین را به تحقیق درباره فساد ادعایی بایدن و پسرش منوط کرده است. 

پس از این رسوایی، روند تحقیقات استیضاح ترامپ با دستور «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا آغاز شد. 

پلوسی سه شنبه 24 سپتامبر با تاکید بر اینکه در آمریکا هیچکسی بالاتر از قانون نیست آغاز رسمی تحقیقات در خصوص استیضاح ترامپ را اعلام کرد.

دموکرات ها معتقند اقداماتی که تا به امروز رئیس جمهور این کشور انجام داده به طور جدی قانون اساسی آمریکا را نقض کرده است

نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا 5 دسامبر با بیان این که ترامپ در مکالمه تلفنی خود با رئیس جمهوری اوکراین، در تاریخ 25 ژوئیه از قدرت خود در جهت منافع سیاسی شخصی استفاده کرده است، به کمیته قضایی این مجلس دستور داد تا پیش‌نویس طرح استیضاح رئیس جمهوری را آماده کند.

116

بیشتر بخوانید:

حقوقدانان آمریکایی: استیضاح ترامپ قانونی است

پایان مهلت کنگره به کاخ سفید درباره استیضاح ترامپ

تاکید پلوسی بر اهمیت استیضاح ترامپ

پلوسی رسما دستور نگارش طرح استیضاح ترامپ را صادر کرد

کلیدواژه

کامنت