آذر 20, 1398 05:33 Asia/Tehran [Updated: آذر 20, 1398 12:47 Asia/Tehran]
  • سازمان ملل: هیچ سندی مبنی بر نقش داشتن ایران در حملات

بازرسان سازمان ملل متحد روز سه شنبه پس از بازگشت از عربستان در گزارشی اعلام کردند، هیچ دلیل و شواهد قانع کننده ای مبنی بر اینکه ایران عامل حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی بوده است بدست نیاورده اند.

به گزارش پارس تودی، بازرسان سازمان ملل در این گزارش تصریح کردند، نمی‌توانند ادعاهای واشنگتن و ریاض مبنی بر اینکه ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان بوده است تایید کنند.

شبکه خبری آمریکایی "بلومبرگ"  اعلام کرد، "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش 6 ماهه خود به شورای امنیت این سازمان با استناد به گزارش این بازرسان اعلام کرده است، سازمان ملل متحد "قادر به تأیید این موضوع که موشک‌ها و پهپادهای مورد استفاده در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، منشأ ایرانی داشته‌اند، نیست.

یگان پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن شنبه 14 سپتامبر در پاسخ به جنایات ائتلاف سعودی در یمن، با 10 فروند پهپاد بومی،  پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" وابسته شرکت ملی نفت عربستان "آرامکو"  را هدف قرار داد.

پس از این عملیات، سعودی ها ومتحدانشان  اما با تکرار ادعا‌های بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شدند تهران در عملیات پهپادی یمنی ها علیه تاسیسات نفتی عربستان نقش داشته است.

ادعاها و اتهام‌زنی‌های بی اساس سعودی ها و متحدانشان  علیه ایران در حالی است که نیرو‌های مسلح یمن در بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از شانزده هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

رژیم سعودی و متحدانش تاکنون به دلیل مقاومت مردم یمن نتوانسته‌اند به اهداف خود در این کشور(به قدرت رساندن  دست نشاندگان خود) برسند.117

بیشتر بخوانید:

گزارش: سقوط سهام آرامکو

تاکید پوتین بر عدم مداخله ایران در حمله به تاسیسات آرامکو در عربستان/ تحلیل

انتقاد اردوغان از متهم کردن ایران در حمله به آرامکو

 

کلیدواژه

کامنت