آذر 25, 1398 12:31 Asia/Tehran [Updated: مهر 03, 1399 13:52 Asia/Tehran]
  • اوئست فرانس: روابط آمریکا و کوبا، 5 سال پس از نزدیکی دو کشور

پارس تودی- از نظر نشریه فرانسوی اوئست فرانس، رابطه بین آمریکا و کوبا به دلیل تمایل «دونالد ترامپ» به قطع روابط دیپلماتیک بین واشنگتن و هاوانا، در پنجمین سالگرد تلاش «باراک اوباما» رئی جمهوری پیشین آمریکا برای نزدیکی به کوبا، از نظر کارشناسان اکنون تقریبا وجود خارجی ندارد.

روزنامه اوئست فرانس در آستانه پنجمین سالگرد آغاز روابط بین آمریکا و کوبا به بررسی وضعیت رابطه بین دو کشور پرداخت.

این نشریه فرانسوی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: 17 دسامبر سال 2014؛ واشنگتن و هاوانا پس از نزدیک به نیم قرن تیرگی روابط و تنش، با اعلام نزدیکی تاریخی دو کشور، جهانیان را غافلگیر کردند. اما پنج سال پس از این رویداد، اوضاع کاملا متحول شده و اکنون خطر قطع رابطه مجدد جدی تر از هر وقت دیگری است.

«کارلوس فرناندز دو کاسیو» Carlos Fernandez de Cossio مدیر دپارتمان آمریکا در وزارت خارجه کوبا به خبرگزاری فرانسه گفت: "روابط دو کشور به پایین ترین سطح خود سقوط کرده و ممکن است بدتر هم بشود."

وی واشنگتن را که کوبا را از سال 1962 تحریم کرده، به تلاش برای قطع روابط و تعطیلی سفارت آمریکا متهم کرد. سفارت آمریکا در هاوانا در تابستان سال 2015 آغاز به کار کرده بود.

از سوی دیگر روند تشدید تحریم های آمریکا علیه کوبا در ماه های اخیر ادامه داشته است که از جمله می توان به ممنوعیت توقف شناورهای آمریکایی در سواحل کوبا، ایجاد محدودیت ارسال پول به داخل کوبا برای کوبایی های خارج نشین و از همه مهم تر جریمه سنگین از کشتی های حامل نفت ونزوئلا به کوبا اشاره کرد.

به نظر می رسد، وضعیت کنونی با زمانی که «باراک اوباما» و «رائول کاسترو» در حالی که لبخند بر لب داشتند و در برابر مطبوعات در هاوانا کنار هم دیده شدند، فاصله زیادی دارد. تغییر رئیس جمهوری آمریکا نیز در این تغییر رویه تاثیری واقعی داشته است.

تبیین سیاست تهاجمی ترامپ علیه کوبا

«میشل شیفتر» Michael Shifter رئیس اتاق فکر آمریکایی، برای سیاست تهاجمی دونالد ترامپ علیه کوبا سه دلیل یا انگیزه را مطرح می کند:

نقش تعیین کننده فلوریدا - مقصد اصلی مهاجران - در انتخابات سال 2020، تفکرات و احساسات دوران جنگ سرد و انتقام از کوبایی که سوسیالیسم از 60 سال پیش بر آن حاکم بوده، حمایت کوبا از ونزوئلا به ریاست جمهوری «نیکلاس مادورو» در ونزوئلا.

شیفتر افزود: اما کوبایی ها نیز از فضای باز به وجود آمده در دوران باراک اوباما برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی روابط استفاده نکردند. کوبایی ها مواضع شان سخت تر کرده و بسته تر عمر کردند.

«استبان مورالس» Esteban Morales کارشناس مسایل سیاسی و کارشناس روابط بین آمریکا و کوبا یقین دارد که تشدید تنش ها فقط و فقط یک دلیل دارد: "ترامپ می خواد رابطه دیپلماتیک با کوبا را قطع کند."

این درحالی است که روابط بین دو کشور، مدتی است که تقریبا وجود خارجی ندارد.

مترجم: علیرضا فراهانی

139/116

بیشتر بخوانید:

انتقاد وزیر خارجه کوبا از دخالت آمریکا در امور داخلی این کشور/ تحلیل

افزایش تحریم های آمریکا علیه کوبا

 

کلیدواژه

کامنت