فروردین 13, 1399 18:00 Asia/Tehran [Updated: فروردین 13, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • مخالفت ونزوئلا با طرح آمریکا برای تشکیل دولت موقت در این کشور/ تحلیل

پارس تودی- "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری جنجالی آمریکا از زمانی که روی کار آمده، تلاش خود را بر سرنگونی دولت چپگرای ونزوئلا و "نیکلاس مادورو" رئیس جمهور این کشور و روی کار آوردن دولتی هوادار آمریکا به ریاست "خوان گوایدو" سرکرده مخالفان متمرکز کرده و در این روند از همه ابزارهای ممکن استفاده می کند.

واشنگتن هر از چند گاهی اقدام یا طرج جدیدی در این زمینه ارائه می کند.

در این راستا پس از ارائه طرحی از جانب دولت ترامپ برای تشکیل دولت موقت در این کشور، دولت چپگرای ونزوئلا مخالفت شدید خود را با این امر اعلام کرد.

"مایک پمپئو" وزیر امورخارجه آمریکا روز سه شنبه 31 مارس از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا و خوان گوایدو سرکرده مخالفان این کشور خواست که «هر دو» تا برگزاری یک انتخابات، از دراختیارگرفتن قدرت اجرایی صرف‌نظر کنند و اداره امور را به یک شورا بسپرند.

پمپئو در یک کنفرانس خبری با اعلام طرح آمریکا برای «گذار دموکراتیک» قدرت در ونزوئلا، گفت که در این دوره گذار یک «شورای دولتی» متشکل از «نمایندگان مجلس ملی برآمده از هر دو اردوگاه سیاسی» اداره امور را برعهده می‌گیرد.

 به گفته وزیر امورخارجه آمریکا، این شورا وظیفه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی «آزاد و منصفانه» در یک مهلت 6 تا 12 ماهه را برعهده خواهد داشت.

مطابق طرح آمریکا، نه مادورو و نه گوایدو حق عضویت در شورای دولتی دوران گذار را نخواهند داشت، اما گوایدو می‌تواند به عنوان رئیس پارلمان باقی بماند و برای انتخاباتی که این شورا برگزار می‌کند، نامزد شود.

پمپئو مدعی شد که گوایدو «محبوب‌ترین سیاستمدار ونزوئلاست و اگر امروز انتخاباتی برگزار شود، او به نتیجه فوق‌العاده خوبی دست می‌یابد.»

با این حال، وزیر خارجه آمریکا بر خروج همیشگی مادورو از قدرت تأکید کرد و گفت: "ما همیشه گفته‌ایم که نیکلاس مادرو دیگر نباید ونزوئلا را اداره کند."

 قبلا آمریکا و شرکای غربی و آمریکای لاتین آن، گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته بودند.

این اظهارات پمپئو در حالی بیان شد که همزمان در ونزوئلا، دستگاه قضایی این کشور گوایدو را به اتهام «تلاش برای کودتا» احضار کرده است.

در واکنش به این طرح امریکا، کاراکاس، دولت ترامپ را به توطئه علیه خود متهم و اعلام کرد که تشکیل یک دولت موقت در ونزوئلا را تلاش برای مداخله در امور داخلی این کشور می‌داند. 

"خورخه آریزا" وزیر خارجه ونزوئلا در توئیتی نوشت:دولت ونزوئلا طرح آمریکا در مورد تشکیل یک دولت موقت در این کشور را تلاش برای مداخله در امور داخلی ونزوئلا می‌داند.

دولت بولیواری ما بار دیگر تاکید می‌کند ونزوئلا یک کشور آزاد، مقتدر، مستقل و دموکراتیک است که هرگز با هیچ نوع حاکمیت خارجی از سوی یک دولت خارجی موافقت نخواهد کرد.

به نظر می رسد هدف دولت ترامپ از ارائه این طرح، جبران شکست های قبلی واشنگتن در سرنگونی نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا و هموار کردن راه برای روی کار آمدن خوان گوایدو سرکرده مخالفان این کشور است که مورد حمایت همه جانبه ترامپ قرار داشته و بر لزوم روی کار آمدن وی  به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا تاکید کرده است.

طبیعتا طرح واشنگتن مورد حمایت گوایدو که عامل آمریکا و اجرا کننده اهداف دولت ترامپ در ونزوئلا است قرار گرفته است.

گوآیدو با استقبال از از طرح واشنگتن  در توئیتی نوشت: در تماس با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از حمایت او از طرف آمریکا برای تشکیل یک دولت موقت و شورای دولتی تشکر کردم.

دولت ترامپ در ماههای اخیر اقدامات خود را به منظور براندازی دولت چپگرای ونزوئلا وسرنگونی نیکلاس مادورو تشدید کرده است.

واشنگتن با حمایت آشکار از خوان گوایدو، بر استفاده از ابزارهای اقتصادی و جنگ روانی و تبلیغاتی علیه مادورو با هدف سرنگونی وی تمرکز کرده است.

هر چند گوایدو تلاش کرده تا از طریق آمریکا به قدرت دست پیدا کند، با این حال وی مشروعیت خود را کاملا از دست داده و به همین دلیل دولت ترامپ تلاش خود را متمرکز بر انجام دادن مجموعه اقداماتی متمرکز کرده که  در نهایت منجر به کنار رفتن مادورو شود.

طرح جدید واشنگتن نیز در همین چارچوب اعلام شده است. در مقابل مادورو ضمن  متهم کردن آمریکا به دخالت در امور داخلی کشورش، براین مساله تاکید کرده که این اقدامات بی حاصل بوده و تازمانی که مردم ونزوئلا از دولت چپگرای این کشور حمایت می کنند اقدامات براندازانه دولت ترامپ علیه ونزوئلا راه به جایی نخواهد برد.

نویسنده: سید رضا میرطاهر

133/118

بیشتر بخوانید:

ونزوئلا: تحریم‌های آمریکا جنایت علیه بشریت است

تصمیم آمریکا به تشدید تحریم‌های نفتی ونزوئلا/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت