خرداد 06, 1399 12:15 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]

سومین نفتکش ایرانی به نام «فاکسون»، تا فردا(چهارشنبه) به موقعیت اسکورت در آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی ونزوئلا در دریای کارائیب خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، تاکنون از پنج فروند نفتکش‌ جمهوری اسلامی ایران، نفتکش‌های «فورچون» و «فارست» وارد آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی ونزوئلا شده‌ است.

ونزوئلا به خاطر تحریم‌های شدید آمریکا و شیوع کرونا در ونزوئلا با کمبود شدید سوخت روبه رو شده است.  

جمهوری اسلامی ایران در راستای حمایت از دولت و ملت ونزوئلا که تحت محاصره اقتصادی آمریکا قرار دارند، پنج فروند نفتکش حامل سوخت را به سمت این کشور اعزام کرده است.

ونزوئلایی ها روز دوشنبه لنگر انداختن نخستین کشتی از این پنج نفتکش ایرانی حامل بنزین را در آن کشور آمریکای جنوبی جشن گرفتند.

اعزام نفتکش‌های ایرانی به آب‌های ونزوئلا در حالی که هر دو کشور تحت شدیدترین تحریم‌های امریکا قرار دارند، بازتاب گسترده‌ای در جهان داشته است.  

طارق الايسامی، وزیر نفت ونزوئلا روی عرشه نفتکش ایرانی «فورچون»، با قدردانی از ایران برای ارسال سوخت، این نفتکش را نماد برادری و همبستگی دو کشور نامید.

خوشامدگويی طارق الايسامی، وزير نفت ونزوئلا به كاپيتان نفتكش ایرانی فورچون با رعايت پروتكل‌های بهداشتی كرونا

وبگاه شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ در این زمینه می‌نویسد؛ ارسال سوخت از ایران به ونزوئلا، پیامی قدرتمندانه برای آمریکا دارد.

مکرم خوری مخول مدیر مرکز مطالعات اروپا در دانشگاه کمبریج می‌گوید؛ ایران در اوج تهدیدات آمریکا، با اعزام کشتی های خود به ونزوئلا و چین اثبات کرد که سلطان دریاها و آبراه ها است.

آسوشیتدپرس نیز این اقدام ایران را منعکس‌کننده دوره جدیدی از شکوفایی روابط کاراکاس ـ تهران نامیده است.

تقدیر توییتری رییس جمهوری ونزوئلا از حمایت های ایران

رئیس جمهوری ونزوئلا با تقدیر از کمک هایی ایران، مصادف شدن دو رویداد «رسیدن اولین نفتکش ایرانی به آب‌های این سرزمین» و «پایان ماه مبارک رمضان» را به فال نیک گرفت و آن را نماد همبستگی دو ملت دانست.

نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا ضمن به اشتراک گذاشتن تصاویری از نفتکش‌های ایرانی حامل سوخت ارسالی به این کشور و با هشتگ «ایران تشکر» در صفحه توئیترش نوشت: مصادف شدن پایان ماه رمضان و رسیدن نفتکش فورچون، نماد همبستگی جمهوری اسلامی ایران با ونزوئلاست؛ در روزگاری که حکومت ظلم با سواستفاده از قدرت به دنبال افزایش تسلط است، برادری جوامع آزاده تنها راه نجات ماست.

نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا ضمن تشکر از حمایت‌های ایران، تاکید کرد: کاراکاس و تهران هر دو خواهان صلح هستند. ما حق داریم آزادانه تجارت کنیم.

وی، ایران و ونزوئلا را دارای «مردمانی انقلابی» نامید که «هرگز در برابر امپراتوری آمریکای شمالی به زانو در نخواهند آمد.

بیشتر بخوانید:

 

انتقاد ونزوئلا از تداوم توقیف دارایی‌های این کشور در آمریکا

 

کلیدواژه

کامنت