شهریور 31, 1399 17:03 Asia/Tehran [Updated: آبان 01, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • ونزوئلا: برجام دستاورد تاریخی برای صلح جهانی است

نماینده ونزوئلا در سازمان ملل متحد، با محکوم کردن اقدامات یکجانبه آمریکا علیه کشورمان، رئیس جمهوری این کشور را خطری بزرگ برای صلح جهانی خواند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ساموئل مونکادا»،  نماینده  ونزوئلا در سازمان ملل متحد  در واکنش به اقدام یکجانبه  آمریکا در بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران با انتشار پیام‌هایی جداگانه در صفحه توییترش، سیاست تروریسم اقتصادی و نظامی آمریکا علیه ایران را در بحبوحه شیوع ویروس کرونا محکوم کرد و آن را جنایتی غیرانسانی خواند.

مونکادار تاکید کرد، اقدامات دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا علیه تهران و کاراکاس برای به حاشیه راندن ناکامی های داخلی این کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است.

نماینده ونزوئلا در سازمان ملل متحد با اشاره به صحبت های روز گذشته «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد، «گوترش به شورای امنیت گفت به دلیل "عدم قطعیت" نمی‌تواند هیچ اقدامی درباره درخواست ترامپ علیه ایران داشته باشد. این بیانی محتاط از این جمله است که ترامپ یک نقض کننده خطرناکِ حقوق بین الملل است».

این دیپلمات ونزوئلایی افزود: ترامپ سیاست فشار اقتصادی علیه ایران و ونزوئلا را به «الیوت آبرامز» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران،  بزرگترین جنایتکار در تاریخ  این کشور محول کرد.

باوجود مخالفت دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه مدعی شد تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه  ایران، از جمله محدودیت تسلیحاتی احیا شدند.

وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام  یا تروئیکای اروپایی (آلمان، بریتانیا و فرانسه) نیز روز یکشنبه در بیانیه‌ ای مشترک در واکنش به ادعای آمریکا، به تعهد کامل خود بر اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت تاکید کردند.

بیشتر بخوانید:

ادعای مقام آمریکایی درباره تحریم‌ها علیه ایران

موضع واحد گروه 1+4 در برابر ادعای ضد ایرانی آمریکا

کلیدواژه

کامنت