مهر 01, 1399 17:24 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • یکجانبه‌گرایی، کرونا و بیکاری؛ سه تهدید بزرگ جهانی از دید دبیرکل سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی افتتاحیه هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل یکجانبه گرایی، کرونا و رشد فزاینده بیکاری را سه تهدید بزرگ جهانی عنوان کرد

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونیو گوترش با اشاره به برخی بحران ها و خشونت های جاری در جهان، هشدار داد که جهان در مسیری خطرناک در حال حرکت است.

وی با هشدار تلویحی درباره اختلافات خطرناک میان چین و آمریکا گفت: نمی توان تصور کرد که دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان در دو جهت مختلف و مخالف حرکت کنند.

گوترش همچنین با اشاره به آثار و عواقب زیان بار شیوع ویروس کرونا در جهان، هشدار داد که برای نخستین بار در سه دهه اخیر، فقر در جهان در حال رشد است.

وی با بیان اینکه جهان امروز روی ستون های لرزان قرار گرفته است، گفت: همزمان با بحران های بهداشتی، با بی سابقه ترین میزان بیکاری از زمان رکود بزرگ مواجه هستم و حقوق بشر با تهدیدهای خطرناک مواجه است.

دبیرکل سازمان ملل در بخشی دیگر از سخنانش با تاکید بر اهمیت حرکت جهانی به سوی انرژی های تجدیدپذیر و انرژی سبز گفت قطعا سرمایه گذاری های جهانی به سمت کشورهایی می رود که در جهت انرژی های تجدید پذیر حرکت کرده باشند.

گوترش از تلاش سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونت ها در افغانستان، لیبی و غرب آسیا خبر داد و گفت گروه های سودجو و خرابکار از این شرایط و همچنین فضای کرونایی به نفع خود استفاده می کنند و جان انسان ها را به خطر می اندازند. 

گوترش همچنین با تاکید بر پیوستگی و همبستگی اجتماعی در جهان، گفت باید به سمتی برویم که قدرت تقسیم شود و تنها چند ابرقدرت، قدرت را در دست نداشته باشند.

هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به دلیل شرایط ناشی از ویروس کرونا به صورت غیرحضوری و با پخش ویدئوهای از پیش ضبط شده سخنرانان برگزار می شود.//114

بیشتر بخوانید:

مخالفت سازمان ملل با ادعای آمریکا درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران

 

کلیدواژه

کامنت