شهریور 30, 1399 11:11 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • مخالفت سازمان ملل با ادعای آمریکا درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران

دبیرکل سازمان ملل متحد، با موضعگیری و ادعای آمریکا درباره بازگشت تحریم ها علیه ایران مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «آنتونیو گوترش» روز یکشنبه در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد، به دلیل «عدم قطعیت»، نمی‌تواند در زمینه اقدام آمریکا در بازگشت تحریم‌های ضد ایرانی سازمان ملل اقدامی انجام دهد.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد یکشنبه به ‌وقت ‌تهران با صدور بیانیه‌ای یک‌جانبه مدعی شد که تمام تحریم‌های سازمان ملل ازجمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته ‌شده است.

ادعای آمریکا، در اجرایی شدن بازگشت تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران با واکنش مقامات مختلف جهانی مواجه شد.

نمایندگی فرانسه در سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای با اشاره به ادامه لغو تحریم‌های بین‌المللی ضد ایران تاکید کرد: فرانسه، آلمان و بریتانیا به اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران متعهد می‌مانند. 

نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز با انتقاد از این اقدام آمریکا، اعلام کرد: آمریکا بدین شکل به خودش توهین و لجوجانه با دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل مخالفت می‌کند.

آمریکا در پی شکست در شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه تصویب پیش نویس قطعنامه ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه کرده بود قصد دارد، از مکانیسم بازگردانی تحریم ها موسوم به «مکانیسم ماشه» که تنها برای اعضای مشارکت کننده در توافق برجام محفوظ است، برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.

در همین راستا؛ آمریکا در تاریخ 20 اوت با ارائه ابلاغیه ای به شورای امنیت با ادعای نقض اساسی برجام از جانب ایران مدعی بازگشت خودکار تحریم های بین المللی علیه ایران از 20 سپتامبر 2020 شد.

اقدامی که با مخالفت قاطع اعضای شورای امنیت مواجه شده است.

باز هم انزوای امریکا؛ این ‌بار در تهدید به مکانیسم ماشه

تروئیکای اروپایی، چین و روسیه هم اخیرا در بیانیه ای مشترک با اشاره به خروج یکجانبه و اعلام توقف مشارکت آمریکا در برجام تاکید کردند، واشنگتن نمی‌تواند فرایند بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران تحت قطعنامه 2231 شورای امنیت را آغاز نماید.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

117

بیشتر بخوانید:

ادعای وزیر امورخارجه آمریکا در مورد بازگشت تحریم‌های ضد ایرانی

تخت روانچی: ادعای آمریکا بر بازگرداندن تحریم‌ها ضد ایران باطل و بی اثر است

نامه تروئیکای اروپایی به شورای امنیت و رد صریح ادعای آمریکا

کلیدواژه

کامنت