شهریور 30, 1399 08:28 Asia/Tehran [Updated: شهریور 30, 1399 08:45 Asia/Tehran]
  • ادعای وزیر امورخارجه آمریکا در مورد بازگشت تحریم‌های ضد ایرانی

وزارت خارجه آمریکا با وجود مخالفت های جهانی، در اقدامی یکجانبه مدعی شد که تمام تحریم های سازمان ملل از جمله تحریم های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد یکشنبه به وقت تهران در بیانیه ای مدعی شد: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران، از جمله محدودیت تسلیحاتی احیا شدند.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه همچنین با تهدید صریح همه اعضای سازمان ملل درصورت عدم تمکین از این اقدام یکجانبه و غیرقانونی آورده است: چنانچه اعضای سازمان ملل به تعهدات خود در قبال اجرای این تحریم ‌ها عمل نکنند، آمریکا از اختیارات داخلی خود برای تحمیل عواقبی علیه آنها استفاده خواهد کرد تا مطمئن شود که ایران از منافع فعالیت های ممنوع شده از سوی سازمان ملل سودی نمی برد.

وزارت امور خارجه آمریکا درحالی با لحنی آمرانه، تهدید آمیز و کاملا یکجانبه گرایانه، خواستار همکاری کشورهای عضو سازمان ملل برای همراهی با تحریم ها شده است که سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان روز گذشته در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد تأکید کردند که تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها فاقد «تأثیر قانونی» است و تعلیق تحریم‌ها بعد از 20 سپتامبر (30 شهریور) نیز ادامه خواهد یافت.

نامه مهم 3 کشور اروپایی به شورای امنیت درباره تحریم‌های ایران

ادعای آمریکا، در اجرایی شدن بازگشت تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران با واکنش مقامات مختلف جهانی مواجه شد.

نمایندگی فرانسه در سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای با اشاره به ادامه لغو تحریم‌های بین‌المللی ضد ایران تاکید کرد: فرانسه، آلمان و بریتانیا به اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران متعهد می‌مانند. 

نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز با انتقاد از این اقدام آمریکا، اعلام کرد: آمریکا بدین شکل به خودش توهین و لجوجانه با دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل مخالفت می‌کند.

آمریکا در پی شکست در شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه تصویب پیش نویس قطعنامه ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه کرده بود قصد دارد، از مکانیسم بازگردانی تحریم ها موسوم به «مکانیسم ماشه» که تنها برای اعضای مشارکت کننده در توافق برجام محفوظ است، برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.

در همین راستا؛ آمریکا در تاریخ 20 اوت با ارائه ابلاغیه ای به شورای امنیت با ادعای نقض اساسی برجام از جانب ایران مدعی بازگشت خودکار تحریم های بین المللی علیه ایران از 20 سپتامبر 2020 شد.

اقدامی که با مخالفت قاطع اعضای شورای امنیت مواجه شده است.

باز هم انزوای امریکا؛ این ‌بار در تهدید به مکانیسم ماشه

تروئیکای اروپایی، چین و روسیه هم اخیرا در بیانیه ای مشترک با اشاره به خروج یکجانبه و اعلام توقف مشارکت آمریکا در برجام تاکید کردند، واشنگتن نمی‌تواند فرایند بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران تحت قطعنامه 2231 شورای امنیت را آغاز نماید.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

117

بیشتر بخوانید:

نامه تروئیکای اروپایی به شورای امنیت و رد صریح ادعای آمریکا

 

ظریف: ایران در مقابل اقدامات غیرقانونی آمریکا واکنش مناسبی نشان خواهد داد

کلیدواژه

کامنت