شهریور 29, 1399 09:17 Asia/Tehran [Updated: آبان 08, 1399 22:29 Asia/Tehran]
  • نامه مهم 3 کشور اروپایی به شورای امنیت درباره تحریم‌های ایران

سه کشور بریتانیا، ‌آلمان و فرانسه بار دیگر تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم ‌های سازمان ملل متحد علیه ایران را رد کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، بریتانیا، ‌آلمان و فرانسه روز جمعه در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل با تاکید بر اینکه تعلیق تحریم‌های ایران پس از تاریخ 20 سپتامبر ادامه خواهد داشت، تصریح کردند: هرگونه تصمیم یا اقدام برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران فاقد اثر قانونی است.

کشورهای بریتانیا، ‌آلمان و فرانسه در این نامه تاکید کردند، به توافق هسته‌ای ایران (برجام) پایبند خواهند ماند.

آمریکا در پی شکست در شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه تصویب پیش نویس قطعنامه ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه کرده بود قصد دارد، از مکانیسم بازگردانی تحریم ها موسوم به «مکانیسم ماشه» که تنها برای اعضای مشارکت کننده در توافق برجام محفوظ است، برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.

در همین راستا؛ آمریکا در تاریخ 20 اوت با ارائه ابلاغیه ای به شورای امنیت با ادعای نقض اساسی برجام از جانب ایران مدعی بازگشت خودکار تحریم های بین المللی علیه ایران از 20 سپتامبر 2020 شد.

اقدامی که با مخالفت قاطع اعضای شورای امنیت مواجه شده است.

باز هم انزوای امریکا؛ این ‌بار در تهدید به مکانیسم ماشه

تروئیکای اروپایی، چین و روسیه هم اخیرا در بیانیه ای مشترک با اشاره به خروج یکجانبه و اعلام توقف مشارکت آمریکا در برجام تاکید کردند، واشنگتن نمی‌تواند فرایند بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران تحت قطعنامه 2231 شورای امنیت را آغاز نماید.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

117

بیشتر بخوانید:

روحانی: شکست آمریکا در مکانیزم ماشه از پیروزی‌های بزرگ تاریخی ایران است

مکانیسم ماشه غیر قانونی و بی اثر است

مخالفت رئیس جدید شورای امنیت با اقدام آمریکا درخصوص مکانیسم ماشه

مخالفت شورای امنیت با درخواست آمریکا برای اجرایی شدن مکانیسم ماشه

مخالفت 13 عضو شورای امنیت با درخواست آمریکا برای راه اندازی مکانیسم ماشه

کلیدواژه

کامنت