آبان 02, 1399 09:32 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • مناظره آخر میان ترامپ و بایدن

ایران پرس- دومین و آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا میان دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان و جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در شهر نشویل ایالت تنسی برگزار شد.

حواشی کمتر مناظره دوم

این مناظره برخلاف مناظره نخست، در آرامش بیشتری برگزار شد و نامزدها، کمتر، حرف‌های یکدیگر را قطع کردند. با این حال، حداقل یک بار، میکروفون دونالد ترامپ به دلیل تخطی از قوانین تعیین شده برای سخن گفتن در مدت زمان مقرر دو دقیقه‌ای، قطع شد. 

ترامپ و بایدن در این مناظره به طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه رای دهندگان امریکایی پاسخ دادند که در صدر آن، موضوع کرونا و پیامدهای ویرانگر اقتصادی و اجتماعی آن بود. بایدن تلاش کرد، عملکرد ترامپ در این حوزه را زیر سوال ببرد و انتخابات سوم نوامبر را به نوعی همه پرسی درباره عملکرد چهار ساله دولت ترامپ بدل سازد. 

در مقابل، ترامپ به 47 سال سابقه سیاستمداری بایدن حمله کرد و انتخابات سوم نوامبر را انتخابی برای تشخیص میزان رضایتمندی شهروندان از عملکرد دولت‌های پیشین معرفی کرد. 

مناظره‌ای پس از رای دادن 50 میلیون آمریکایی

با این حال به نظر نمی‌رسد این مناظره، تاثیر سرنوشت‌سازی بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا داشته باشد زیرا همزمان با رویارویی ترامپ و بایدن در نشویل، اعلام شد که میزان شرکت کنندگان در انتخابات زودهنگام از عدد 50 میلیون تن نیز گذشته است.

از آنجا که پیش‌بینی می‌شود میزان مشارکت در انتخابات 2020 به حدود 160 میلیون تن برسد، یعنی حدود یک سوم رای دهندگان آمریکایی پیش از برگزاری مناظره، تصمیم خود را گرفته بودند. همچنین برآوردها حکایت از آن دارد که در مقایسه با انتخابات در دوره‌های پیشین، این بار آرای خاکستری و مردد، اندک است و ستادهای انتخاباتی جمهوریخواهان و دموکرات‌ها شانس زیادی برای افزودن به حامیان خود ندارند. 

افزایش یافتن تلاش‌ها در 10 روز باقیمانده تا روز انتخابات

البته هنوز تا روز پایان رای‌گیری‌ها یعنی سوم نوامبر، حدود 10 روز دیگر باقیست. در این 10 روز چه بسا اتفاقات غیرمنتظره یا افشاگری‌های تکان‌دهنده‌ای رخ دهد که بر سرنوشت انتخابات تاثیر بگذارد. در روزهای اخیر، ستادهای انتخاباتی دو رقیب، تلاش‌های خود را برای دسترسی به اطلاعات مهم به منظور افشاگری‌های تاثیرگذار به اوج رسانده اند.

دموکرات‌ها همچنان در پی دسترسی به اطلاعات محرمانه مالی ترامپ از جمله فرار مالیاتی و حساب‌های بانکی وی در دیگر کشورها نظیر چین هستند تا خلافکاری رییس جمهوری امریکا را ثابت کنند. تمرکز جمهوریخواهان بر موضوع اثبات رانت‌خواری و فساد مالی خانواده بایدن در ارتباط با فعالیت‌های مالی در اوکراین یا حتی چین قرار دارد. 

هر کدام از این افشاگری‌ها، لطماتی به اعتبار و حیثیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا وارد کرده است. همچنین پیش‌بینی می‌شود از این دست اطلاعات در روزهای آینده همچنان درز داده شود. با این حال، آنچه برای هشت میلیون بیمار کرونایی، خانواده 220 هزار جان باخته کرونا و ده‌ها میلیون قربانی بحران ویرانگر اقتصادی امریکا اهمیت دارد، طرح و برنامه نامزدها برای خروج از مشکلات کنونی جامعه است و نه دعواهای سیاسی و حزبی در واشنگتن و میان سیاستمدارانی که وعده می‌دهند اما عمل نمی‌کنند.

این موضوع بر بحران مشروعیت و کارآمدی نظام سیاسی در امریکا افزوده و نارضایتی‌ها را از هیات حاکمه در این کشور افزایش داده است تا جایی که روزنامه لس آنجلس تایمز چند روز پیش در مقاله‌ای به قلم هیات سردبیری روزنامه نوشت: با انتخابات 2020 ، آینده دموکراسی امریکا در خطر است.//114

نویسنده: امیرعلی ابوالفتح

بیشتر بخوانید:

آخرین مناظره ترامپ و بایدن؛ اتهام متقابل و بدون ارائه هیچ برنامه

درگیری خیابانی مخالفان و موافقان ترامپ در بوستون

افزایش انتقادها از کارزار انتخاباتی ترامپ

  

کلیدواژه

کامنت