آبان 03, 1399 12:01 Asia/Tehran [Updated: آبان 03, 1399 12:14 Asia/Tehran]
  • ابراز نگرانی عفو بین الملل از بروز خشونت در فرایند انتخابات آمریکا

ایران پرس: تشدید مبارزات انتخاباتی در آمریکا با توجه به نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در 3 نوامبر و تلاش «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواهان برای تنش آفرینی در جامعه این کشور، موجب بروز نگرانی شده است.

سازمان عفو بین‌الملل از بروز حوادث خشونت آمیز در زمان برگزاری گردهمایی های انتخاباتی در آمریکا به شدت ابراز نگرانی کرد.

این نهاد حقوق بشری در گزارشی با اعلام اینکه نیروهای امنیتی آمریکا در حال حاضر قادر به جلوگیری از برهم زدن گردهمایی‌ های مسالمت ‌آمیز نیستند، خاطرنشان کرد: در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، امنیت معترضان و رأی‌ دهندگان، دیگر تضمینی ندارد.

این سازمان، عامل اصلی بروز خشونت‌ در گردهمایی های انتخاباتی در آمریکا را حضور افراد مسلح عنوان و به دولت آمریکا توصیه کرد، حمل سلاح در مکان‌های عمومی، پارک‌ها و مراکز رأی ‌دهی و همچنین اجتماعات مسالمت ‌آمیز در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری را محدود کند.

دلایل اصلی وضعیت بی سابقه امنیتی در آمریکا

تلاش ترامپ برای تنش آفرینی در فرایند انتخابات آمریکا با ادعای تقلب در جریان رای گیری پستی و نیز متهم کردن فرمانداران و شهرداران دموکرات به دور ریختن آرای وی در چندین مورد و نیز تهدید به کنارنرفتن از قدرت در صورت شکست در انتخابات پیش رو و تشویق هواداران خود برای حضور مسلحانه در خیابان ها و حمله به گردهمایی ها و تجمعات مخالفان ترامپ از دلایل اصلی وضعیت نابسامان و بی سابقه امنیتی در آمریکا محسوب می شود.

به گفته «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا: اقدامات رئیس جمهوری این کشور عامل تشدید خشونت ها در آمریکا است.

بین ماه مه تا سپتامبر 2020، در 75 درصد گردهمایی‌های انتخاباتی در سراسر آمریکا، خشونت ‌و درگیری ثبت شده است. مساله مهم این است که پلیس آمریکا در جلوگیری از این مساله که اکنون به معضل بزرگی تبدیل شده خواسته یا ناخواسته، عملا اقدام موثری صورت نمی دهد. در بیش از 12 مورد بررسی‌ شده، پلیس آمریکا به مدت طولانی یا به ‌طور کامل غایب بوده است.

در عین حال اکنون با توجه به شدت تقابل دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری یعنی دونالد ترامپ جمهوریخواه و «جو بایدن» دموکرات، عملا جامعه آمریکا تبدیل به جامعه ای دو قطبی شده و با موجی از اعتراضات و خشونت روبرو است.

از هم اکنون پلیس در برخی ایالتها حضور افراد مسلح در اطراف حوزه های انتخاباتی را در زمان برگزاری آن از بیم وقوع درگیری های احتمالی بین طرفداران دو نامزد ممنوع کرده است.

پیش بینی می شود که پس ازبرگزاری انتخابات ریاست جمهوری در صورتی  که نتیجه آن به نفع ترامپ نباشد، وی ضمن اعتراض به نحوه برگزاری و نتایج انتخابات و ادعای تقلب، کار را به نهادهای قانونی آمریکا و اقداماتی مانند باز شماری آرا در ایالتهای نوسانی و یا ارجاع آن به دادگاههای فدرال یا دیوان عالی آمریکا بکشاند.

هواداران ترامپ که ترویج گر خشونت هستند نیز به پیروی از وی، بیکار ننشسته و با برگزاری تظاهرات و تجمعات خیابانی البته به صورت مسلحانه، موجب بروز آشوب های بی سابقه در شهرها و ایالتهای این کشور شوند.

در این صورت آمریکا وارد دوره بی سابقه ای از آشوب و ناامنی و حتی جنگ داخلی خواهد شد. در این زمینه شورای روابط خارجی آمریکا اعلام کرد، برخی از حامیان ترامپ و همچنین شبه نظامیان به شدت مسلح، متعهد شده اند در صورت شکست ترامپ در انتخابات به خشونت متوسل شوند.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117

بیشتر بخوانید:

درگیری خیابانی مخالفان و موافقان ترامپ در بوستون

مناظره آخر میان ترامپ و بایدن

نظرسنجی‌ها پس از آخرین مناظره؛ افزایش فاصله بایدن از ترامپ

کلیدواژه

کامنت