اسفند 11, 1399 03:41 Asia/Tehran [Updated: اسفند 11, 1399 04:00 Asia/Tehran]
  • واکنش کاخ سفید به رد پیشنهاد مذاکره از سوی ایران

یک مقام کاخ سفید گفت از واکنش ایران به مذاکره درباره برجام ناامید شده‌ایم، اما همچنان به دیپلماسی برای بازگشت به تعهدات برجامی امیدوار هستیم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، یک مقام کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد: درحالیکه از واکنش ایران ناامید شدیم، همچنان با دیپلماسی معنادار آماده دستیابی به موقعیتی برای بازگشت متقابل به تعهدات در چارچوب توافق هسته ای هستیم. 

این مقام کاخ سفید اضافه کرد که ما با شرکای 1+5 به بهترین شکل مشورت خواهیم کرد. 

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» شامگاه یکشنبه در گزارشی به نقل از دیپلمات‌های ارشد نوشت که ایران پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تنظیم گفت‌وگوهای هسته‌ای مستقیم با آمریکا را رد کرده است. 

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه، یکشنبه شب اعلام کرد: هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده انجام نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست ‌خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام نکرده است. 

خطیب زاده افزود اجرای تعهدات همه طرف‌ها در برجام موضوع مذاکره و بده‌بستان نیست و همه بده‌بستان‌ها ۵ سال پیش انجام شده است. مسیر پیش رو بسیار روشن است: آمریکا باید به تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه خود خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام!

وی خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران عمل را با عمل پاسخ خواهد داد و همان‌گونه که متناسب با رفع تحریم‌ها، به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت، به اقدامات و رفتارهای خصمانه نیز به همان شکل و صورت پاسخ خواهد داد. // 114

بیشتر بخوانید:

تخت‌روانچی: راه آسان بازگشت آمریکا به برجام، اجرای تعهدات است

خطیب‌زاده: لغو تحریم‌ها به مذاکره مجدد و قطعنامه نیاز ندارد

 

 

کلیدواژه