اسفند 13, 1399 00:40 Asia/Tehran [Updated: اسفند 13, 1399 02:11 Asia/Tehran]
  • طرح سنا برای ممنوعیت ورود بن سلمان به آمریکا

عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ارائه‌ طرحی در این مجلس خبر داد که از ورود محمد بن سلمان به آمریکا جلوگیری خواهد کرد. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «تام مالینوسکی»، نماینده دموکرات نیوجرسی در مجلس نمایندگان آمریکا که معاونت کمیته‌ی امور خارجی مجلس نمایندگان را نیز عهده دار است، در پیامی توییتری، با تمجید از اقدام جو بایدن در خارج کردن اطلاعات درباره پرونده قتل جمال خاشقچی، نوشت: «نام بردن از محمد بن سلمان بدون آنکه او را مجازات کرده باشیم، پیام ما را ناقص به سعودی‌ها منتقل می‌کند. امروز، من و اندی کیم، نماینده‌ی نیوجرسی در مجلس نمایندگان، طرحی را برای اصلاح این اشتباه (دولت بایدن) ارائه کردیم.»

تام مالینوسکی افزود: «اگر اقدام بن سلمان بدون مجازات باقی بماند، سعودی‌ها این را علامت یا نشانه‌ای برداشت خواهند کرد که محمد بن سلمان از مصونیت ویژه‌ای برخوردار است و در آینده هم اگر چنین مواردی اتفاق بیافتد هیچ مجازاتی در پی نخواهد داشت. همچنین این برداشت را در پی خواهد داشت که آمریکا از اینکه هوادارانش را در ریاض از دست بدهد می‌ترسد و برعکس. چنین برداشتی نباید اتفاق بیافتد.»

به گفته مالینوسکی، بر اساس این طرح از ورود محمد بن سلمان به آمریکا جلوگیری خواهد شد و برای فروش تسلیحات به عربستان نیز محدودیت‌های در نظر گرفته شده است. 

مالینوسکی با اشاره به جنایت عربستان در یمن، گفت: «علت اینکه هم اکنون داریم میلیارد‌ها دلار هزینه می‌کنیم تا مردم یمن زنده بمانند آن است که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی جنگی را آغاز کرد که همه با اصرار از او خواستند چنین کاری نکند، اما او که حس مسئولیت‌پذیری ندارد فکر می‌کرد می‌تواند بدون هیچ مجازاتی از مهلکه بگریزد. باید این قائله را پایان بدهیم اما نباید فراموش کنیم که چه کسی در نهایت، مسئول این ماجراست. من دوست دارم شاهد این باشم که سعودی‌ها و اماراتی‌ها مسئولیت بحران را در یمن بپذیرند.»// 114

کلیدواژه