اسفند 13, 1399 05:20 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 18:53 Asia/Tehran]
  • ادامه اتهام‌های آمریکا/ ایران باعث تشدید تنش در یمن شد

وزیر خارجه آمریکا با تکرار اتهامات و ادعاهای واهی علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت ایران باعث تشدید تنش در یمن شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "آنتونی بلینکن" در بیانیه‌ای که در خصوص تحریم دو فرمانده نیروهای مقاومت یمن صادر شد، بدون اشاره به 6 سال تجاوز ائتلاف متجاوز سعودی به یمن، ادعا کرد، ایران باعث تشدید تنش در یمن شده است.

"بلینکن"، در ادامه جمهوری اسلامی ایران را به ارسال تسلیحات به یمن محاصره شده متهم کرد و مدعی شد، یمنی‌ها با استفاده از تسلیحات، اطلاعات، آموزش‌ها و حمایت‌های ایران به پیشبرد حملاتی می‌پردازند که زیرساخت‌های عربستان سعودی را تهدید می‌کند.

آمریکا در سال های اخیر به همراه امارات، عربستان و دیگر متحدانش تلاش های فراوانی کرده اند، جمهوری اسلامی ایران را به ارسال سلاح به یمن متهم کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه شنبه در ادامه اقدامات خصمانه واشنگتن علیه ملت و دولت نجات ملی یمن، دو فرمانده  نیروهای مقاومت این کشور را تحریم کرد. 

آمریکا در 6 سال گذشته از حامیان اصلی جنگ ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن بود. 

نیروهای مسلح و کمیته‌های مردمی یمن تاکنون چندین بار اسنادی را در خصوص همدستی آمریکا با ائتلاف متجاوز سعودی در قتل عام مردم بی‌گناه یمن منتشر کرده اند.

دولت جو بایدن در نخستین روزهای آغاز به کار خود، اعلام کرد به حمایت از عربستان در جنگ علیه یمن پایان می‌دهد و از دولت سعودی نیز خواست به جنگ علیه یمن پایان دهد. 

مقامات دولت نجات ملی پیش از این اعلام کرده بودند تصمیم آمریکا درباره پایان دادن به حمایت از عربستان در این جنگ، صرفاً یک ادعا است که اکنون تحریم دو فرمانده دولت نجات ملی یمن این موضع دولت صنعا را ثابت می‌کند. // 114

بیشتر بخوانید:

هشدار دبیر کل سازمان ملل درباره کاهش کمک‌ها به یمن

تحولات یمن؛ نگاهی به مولفه‌های ژئواستراتژیک در منطقه

 5 زخمی، در پی حمله موشکی نیروهای یمن به جیزان

ایران خواستار توقف حمایت تسلیحاتی در جنگ یمن شد

کلیدواژه