اسفند 15, 1399 07:49 Asia/Tehran [Updated: فروردین 23, 1400 22:27 Asia/Tehran]
  •  آمریکا؛ فرسودگی زیربناها در داخل، جنگ افروزی در خارج

ایران پرس: آمریکا در دوره پسا جنگ سرد و بویژه پس از حملات 11 سپتامبر 2001 به بهانه مبارزه با تروریسم روند جنگ افزوزی و تنش آفرینی در جهان را تشدید کرده و صدها میلیاردها دلار در این زمینه هزینه کرده است.

این در حالی است که به اذعان کارشناسان، زیربناهای حیاتی آمریکا در وضعیت وخیمی قرار دارند.

بر اساس گزارش 170 صفحه ای «انجمن مهندسان شهری آمریکا» که روز چهارشنبه منتشر شد، آمریکا با کسری دو تریلیون و 590 میلیارد دلاری برای رفع نیازها در تاسیسات زیربنایی خود مواجه است که مستلزم افزایش هنگفت هزینه های دولتی برای رسیدگی به پل ها و جاده های فرسوده و برنامه های دیگر است.

به موجب این گزارش، آمریکا در حال حاضر تنها بیش از نیمی از آنچه لازم است، برای زیرساخت ها هزینه می کند و وضعیت کلی زیرساخت های آمریکا «متوسط» است.

این گزارش که هر چهار سال یک بار منتشر می شود، به آمریکا در این زمینه نمره «-C» داد، در حالی که در گزارش سال 2017 نمره «+D» گرفته بود. این نخستین بار طی دو دهه است که این کشور نمره «C» می گیرد.

گزارش مذکور در حالی انتشار یافته که «جو بایدن»، رئیس جمهورآمریکا قصد دارد هزینه های تاسیسات زیربنایی را به طور قابل توجهی افزایش دهد. در حالی که رؤسای جمهوری قبلی، یعنی «دونالد ترامپ» و «باراک اوباما» نتوانستند حمایت لازم را در کنگره برای افزایش قابل توجه بودجه دراین زمینه جلب کنند.

نکته قابل توجه اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی پیشین آمریکا همواره از وضعیت نابسامان و حتی وخیم زیر ساخت های آمریکا انتقاد و آنها را در حال فروپاشی دانسته و وعده داده بود که اقدامات اساسی برای رفع این معضل عظیم انجام خواهد داد.

افزایش بودجه نظامی آمریکا در راستای منافع مجتمع های نظامی - صنعتی

به رغم این وعده، وی با افتخار به افزایش بی سابقه بودجه نظامی آمریکا که در راستای تداوم جنگ افروزی واشنگتن در نقاط مختلف جهان هزینه می شود پرداخت. بودجه نظامی تصویب شده برای سال 2018 یعنی اولین بودجه نظامی تصویب شده در دولت ترامپ 700 میلیارد دلار بود در حالی که این بودجه درسال آخر زمامداری ترامپ  برای سال 2021 مبلغ 740 میلیارد دلار است.

بدین ترتیب دولت فدرال آمریکا به جای اینکه با کاهش بودجه نظامی به اختصاص منابع مالی لازم برای نوسازی زیر ساخت ها به خصوص جاده ها، پلها، تاسیسات آب و برق و مانند آن بپردازد، هر سال بودجه نظامی آمریکا را در راستای منافع مجتمع های نظامی - صنعتی افزایش داده است.

به گفته «سید احمد موسوی» کارشناس سیاسی: در جهانی که چین و کشورهای غربی و کشورهای در حال توسعه سرمایه گذاری خود را در زمینه زیرساخت‌ها افزایش می‌دهند، ایالات متحده در جهت مخالف پیش رفته است و میراثی در شرف ویرانی را برای یک ملت فروپاشیده که اکنون ناامیدانه بدون ابزاری برای تغییر جهت، در دریای بدهی غوطه ور است، به جای گذاشته است.

حاصل این امر در فوریه سال 2021 با قطع گسترده آب و برق در ایالت تگزاس با توجه به بارش شدید برف مشخص شد. به نحوی که ساکنان آن با وضعیت بسیار وخیمی مواجه شده و صف های چند کیلومتری برای دسترسی به چند لیتر آب آشامیدنی تشکیل شد.

یکی از دلایل این وضعیت نابسامان، فرسودگی تاسیسات و لوله های انتقال آب در این ایالت بوده است و این وضعیت وخیم هم چنان ادامه دارد. وضعیت برای بسیاری از دیگر ایالت های آمریکا نیز به گونه ای مشابه است. چنین زیرساخت‌های فرسوده ای نه تنها برای امنیتِ مردم، که برای اقتصادِ آمریکا نیز خطرناک است.

 در واقع چه در دولت های جمهوری خواه و چه  دموکرات در بیست سال اخیر همواره بودجه نظامی رو به افزایش بوده و بودجه های عمومی و خدماتی وبازسازی زیر ساخت ها با کاهش مواجه بوده اند.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117

 

 

 

کلیدواژه