فروردین 28, 1400 06:11 Asia/Tehran [Updated: فروردین 28, 1400 10:03 Asia/Tehran]
  • واکنش بایدن به آغاز غنی سازی 60 درصد از سوی ایران

رئیس جمهور آمریکا بامداد شنبه در کنفرانس خبری گفت که آغاز غنی سازی 60 درصد از سوی ایران بر خلاف توافق هسته‌ای است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «جو بایدن» بامداد شنبه بدون اشاره به اینکه آمریکا نزدیک به چهار سال است به طور مشخص توافق هسته‌ای و قطعنامه 2231 را نقض کرده و همچنان این نقض عهدها ادامه دارد، افزود: اقدام ایران در غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد، بر خلاف توافق هسته‌ای (برجام) است.

وی که در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوال خبرنگار رویترز گفت: «ما از این اقدام (غنی سازی 60 درصد) حمایت نمی‌کنیم و فکر نمی‌کنیم که حرکت به سوی غنی سازی 60 درصد مفید باشد، اما خرسند هستیم که ایران به توافق در مورد مذاکرات ادامه داده است».

بایدن با اشاره به این موضوع که غنی سازی اورانیوم 60 درصد توسط ایران، به مذاکرات وین کمک نمی‌کند گفت که هنوز زود است درباره ای این مذاکرات قضاوت کرد.

 «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید نیز جمعه گفت که واشنگتن گام تحریک برانگیز ایران در غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص 60 درصد را جدی می‌گیرد.

وی که در کنفرانس خبری کاخ سفید صحبت می‌کرد، افزود: «گام اخیر ایران در جدیت این کشور در مذاکرات تردید ایجاد می‌کند و طرف‌های توافق هسته‌ای باید آن را رد کنند».

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزات امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1+4 در وین حضور دارد، بعدازظهر روز سه‌شنبه از آغاز غنی‌سازی 60 درصدی خبر داد.

«کاظم غریب‌آبادی» نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین نیز بامداد چهارشنبه گفت که غنی سازی 60 درصد توسط دو آبشار IR-4‌و IR-6 در سایت هسته‌ای نطنز صورت خواهد گرفت.125

کلیدواژه