تیر 31, 1400 15:52 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • توافق آمریکا و آلمان درباره نورد استریم2: عقب نشینی واشنگتن از موضع قبلی

ایران پرس: آمریکا و آلمان به توافقی بر سر پروژه خط لوله گازی نورد استریم 2 دست یافتند که تکمیل شدن این پروژه بدون تحریم های آمریکا را اجازه می دهد.

این خبر را «ویکتوریا نولاند» معاون وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه به کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد. 

توافق اخیر واشنگتن و برلین درباره پروژه نورد استریم 2 در واقع به منزله عقب نشینی آشکار دولت بایدن از موضع قبلی آمریکا در مخالفت جدی و مستمر با احداث و عملیاتی شدن این خط لوله گازی است.

آمریکا به عنوان مهمترین رقیب سیاسی، نظامی و اقتصادی روسیه مخالفت شدید خود را با این امر اعلام کرده و کارشکنی های زیادی به منظور ممانعت از ساخت و عملیاتی شدن این خط لوله صورت داده است. این کارشکنی ها به صورت اعلام مخالفت و نیز اعمال تحریم ها علیه شرکت های دخیل در این پروژه از دوره ریاست جمهوری «باراک اوباما» آغاز و در دوره زمامداری «دونالد ترامپ» تشدید شد.

«جو بایدن» رئیس جمهور کنونی آمریکا نیز کماکان همین رویه را ادامه داده و اخیرا 9 نهاد و شرکت روسی را که در احداث این پروژه گازی فعالیت می کنند مورد تحریم قرار داد.

با این حال آمریکا در حرکتی نمادین به منظور جلب نظر آلمان به عنوان شریک اصلی این خط لوله گازی در چارچوب احیای روابط فرا آتلانتیکی، چندی قبل شرکت «نورد استریم ای جی» Nord Stream AG و مدیر عامل آن را از شمول تحریم ها خارج کرد.

پس از سفر اخیر «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و دیدار وی با «جو بایدن» در کاخ سفید انتظار می رفت که تحولی در موضع واشنگتن در قبال یکی از موارد اصلی اختلاف بین برلین و واشنگتن یعنی پروژه گازی نورد استریم 2 رخ دهد و اکنون این توافق چند روز پس از سفر وی اعلام شده است.

اصرار آمریکا برای حفظ حقوق گازی اوکراین

با این حال نکته قابل توجه در این توافق، اصرار آمریکا برای حفظ حقوق گازی اوکراین و نیز تهدید روسیه درباره هر گونه فشار به اوکراین و دیگر کشورهای اروپای شرقی در این زمینه است.

در این راستا برلین وعده داد به هرگونه تلاش روسیه برای استفاده از انرژی به عنوان سلاح علیه اوکراین و دیگر کشور‌های مرکز و شرق اروپا پاسخ دهد. در چارچوب این توافق، آلمان موظف است پس از سال 2024 میلادی، 10 سال دیگر قرارداد انتقال گاز روسیه از طریق اوکراین را تمدید کند.

چنانچه مسکو استفاده از منابع انرژی را برای تحت فشار قرار دادن کشورها به کار گیرد، آلمان تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع خواهد کرد.با این حال این توافق با مخالفت هایی روبرو شده است.

لهستان و اوکراین از مخالفان سرسخت این پروژه گازی هستند. در واشنگتن سیاستمداران هردو حزب جمهوریخواه و دموکرات نگران این امر هستند که عملیاتی شدن خط لوله گازی نورد استریم 2، موجب حذف اوکراین و لهستان از تامین گاز اروپا شده و به مسکو در تامین گاز اروپای غربی قدرت زیادی بدهد.

«تد کروز» سناتور جمهوریخواه آمریکا گفت: "این توافق یک پیروزی ژئوپلیتیکی نسلی برای «ولادیمیر پوتین» و یک فاجعه برای آمریکا و متحدانش خواهد بود." کروز و سایر قانونگذاران آمریکایی از بایدن به دلیل صرفنظر کردن از اجرای تحریم های تصویب شده از سوی کنگره علیه خط لوله نورد استریم 2 عصبانی هستند.

پروژه گازی نورد استریم 2 قرار است در آینده 55 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از روسیه به آلمان منتقل کند. آمریکا در سال های اخیر به بهانه وابستگی اروپا به گاز روسیه شدیدا با این پروژه گازی مخالف ورزیده بود. اجرای پروژه خط لوله گازی نورد استریم 2 با طول بیش از هزار و 200 کیلومتر که در پی اعمال تحریم‌ها علیه روسیه متوقف شده بود، در اوایل ماه دسامبر 2020 از سر گرفته شده و انتظار می رود که اوت 2021 احداث آن به اتمام برسد.

واشنگتن مدعی است که نگران استفاده روسیه از نورد استریم 2 به عنوان اهرمی برای تضعیف کشور‌های اتحادیه اروپا است. با این حال هدف واقعی آمریکا تلاش برای کاهش حضور و حتی حذف روسیه از بازار گازی اروپا و جایگزین کردن گازطبیعی مایع خود به جای آن است.

آمریکا صادر کننده گاز طبیعی مایع به اروپا است. به ویژه اینکه در سال های اخیر شرکت های نفتی و گازی آمریکایی سرمایه گذاری هنگفتی در زمینه استخراج گاز شیل انجام داده و با توجه به مسیر مستقیم صادارات گاز مایع به اروپا از طریق اقیانوس اطلس، واشنگتن بشدت خواهان خرید مقادیر هر چه بیشتری از گاز طبیعی مایع آمریکا توسط اروپا است. با این حال به دلیل ارزانتر بودن و سهولت بیشتر صادرات گازی روسیه، اروپایی ها به ویژه آلمانی ها خواهان تداوم همکاری گازی با مسکو هستند.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117

بیشتر بخوانید:

ابراز خرسندی پوتین و مرکل از تکمیل خط لوله گاز نورد استریم2

کلیدواژه