مرداد 05, 1400 01:07 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  • بازتعریف حضور نظامیان آمریکایی در عراق از رزمی به مستشاری

رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر عراق اعلام کردند نظامیان آمریکا تا پایان سال جاری میلادی هیچ ماموریت رزمی در عراق نخواهند داشت، اما به حضور مستشاری در این کشور ادامه خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در کاخ سفید اظهار داشت که آمریکا هیچ مأموریت رزمی دیگری در عراق نخواهد داشت و نیروهای رزمی آن تا پایان سال جاری میلادی از عراق خارج خواهند شد. 

رئیس جمهوری آمریکا با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری انتخابات آتی در عراق تصریح کرد خواهان تداوم کمک‌های اطلاعاتی به عراق هستیم.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز در این دیدار بدون اشاره به جنایت آمریکا در ترور ابومهدی المهندس، نایب رئیس حشد الشعبی در خاک عراق، مشارکت با آمریکا را راهبردی خواهد و گفت آمریکا عراق را در شکست داعش کمک کرده و ما از این بابت تشکر می کنیم.

نخست وزیر عراق با ابراز خرسندی از تداوم همکاری بین بغداد و واشنگتن یادآور شد که روابط بین دو کشور در زمینه های مختلف بهداشتی، فرهنگی و ... برقرار است.

وی تصریح کرد روابط ما امروز قوی تر از هر زمانی است و امیدوارم که رابطه عراق و آمریکا به نفع منافع دو کشور، نزدیک تر شود.

مصطفی الکاظمی روز دوشنبه برای ادامه دور چهارم مذاکرات راهبردی بغداد- واشنگتن به آمریکا سفر کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از دیدار الکاظمی و بایدن به نقل از منابع خبری خود گفت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا توافق نامه ای را برای پایان دادن به حضور نظامی ارتش ایالات متحده در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ امضا می کنند و طبق توافق انجام گرفته نقش ایالات متحده در عراق قالب کاملاً مشاوره ای و آموزشی تبدیل خواهد شد.  

همچنین نیویورک تایمز به نقل از مقام های وزارت دفاع آمریکا و دیگر مقام های دولت بایدن گزارش داد آمریکا شمار اندکی از دو هزار و ۵۰۰ نظامی مستقر در عراق را خارج خواهد کرد و نقش باقیمانده نیروها را بازتعریف خواهد کرد.

نشریه پولیتیکو نیز گزارش داد مقامات آمریکایی و عراقی در حال نهایی کردن طرحی برای تغییر ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق به مستشاری هستند که شامل خروج نظامیان آمریکا نیست و گروهی از این نظامیان برای مدت نامعلوم در خاک عراق باقی خواهند ماند.

به نوشته پولیتیکو، نظامیانی که در خاک عراق باقی می‌مانند وظیفه پشتیبانی اطلاعاتی، لجستیک و شناسایی از نیروهای عراقی در مبارزه با داعش را به عهده خواهند داشت.

این تصمیم در شرایطی است که پس از اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده فقید نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس، نایب رئیس حشد الشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد، پارلمان عراق روز 5 ژانویه 2020 طرح خروج نظامیان آمریکایی را تصویب کرد. // 114 

بیشتر بخوانید: 

سفر الکاظمی به واشنگتن و چهارمین دور مذاکرات آمریکا و عراق

 

 

 

کلیدواژه