مرداد 26, 1400 02:54 Asia/Tehran [Updated: مرداد 26, 1400 03:05 Asia/Tehran]
  • بایدن: دولت افغانستان به توصیه من برای ضرورت سازش با طالبان توجه نکرد

رئیس جمهوری آمریکا با دفاع از تصمیم خود برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان، گفت دولت افغانستان حاضر نشد توصیه واشنگتن برای سازش با طالبان را بپذیرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در سخنانی درباره تحولات افغانستان گفت: مأموریت ما در افغانستان کشورسازی نبوده بلکه مصلحت مان جلوگیری از حمله به خاک آمریکا بوده است.

وی افزود: بیش از یک تریلیون دلار در افغانستان هزینه و ارتش این کشور را تجهیز کردیم و هر آنچه را لازم داشت برایش فراهم کردیم. ارتش آمریکا نمی‌تواند در کنار نیرو‌های افغان بجنگند که آماده حضور در این جنگ نیستند. ارتش آمریکا نمی‌تواند جای نیرو‌های دولتی افغان را بگیرد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: چین و روسیه از آمریکا انتظار دارند برای جنگی بی پایان در افغانستان هزینه کند.

وی افزود: اشتباهاتی را که در گذشته در افغانستان مرتکب شدیم، تکرار نخواهم کرد.

جو بایدن گفت: اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان ادعا می کرد نیروهای دولتی افغان با طالبان خواهند جنگید و آشکار است که او اشتباه می کرد. دولت افغانستان توصیه من مبنی بر ضرورت سازش با طالبان را نپذیرفت.

رئیس جمهور آمریکا گفت: تحولاتی که در افغانستان شاهدش هستیم به ویژه برای دیپلمات‌ها و کسانی که در حوزه بشردوستانه فعالیت می‌کنند، بسیار دردناک است. ما به حمایت از مردم افغانستان برای برقراری ثبات و جلوگیری از بروز خشونت به شیوه دیپلماتیک ادامه می‌دهیم.

جو بایدن گفت: هرگز از ارتش آمریکا نمی خواهم که وارد جنگی بی پایان در کشور دیگری شود، چرا که این اقدام به نفع امنیت ملی ما نیست. به وعده خود به مردم آمریکا برای پایان دادن به حضور نظامی در افغانستان عمل کردم.

رئیس جمهور آمریکا گفت: از تصمیم خود برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان پشیمان نیستم. 

وی گفت: ما می خواهیم مأموریت مان در افغانستان کوتاه مدت و طبق اهداف معین باشد. مأموریت ما در افغانستان در دو دهه گذشته با اشتباهات زیادی همراه بوده است.

بایدن گفت: در روزهای آینده هزاران آمریکایی را که در افغانستان کار می کردند، از این کشور خارج خواهیم کرد. ما سفارت خود را در کابل بستیم و حضور ما در این کشور به فرودگاه این شهر محدود شده است. ارتش آمریکا حمایت های لازم را برای انتقال هزاران همکار افغان و خانواده های آنها به خارج از افغانستان انجام می دهد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: دستور اعزام ۶ هزار نظامی به افغانستان برای کمک به روند تخلیه نیرو‌های آمریکایی و خارجی و همکاران افغان و تأمین امنیت فرودگاه کابل را صادر کرده ام.

وی گفت: فروپاشی اوضاع در افغانستان سریعتر از حد انتظار رخ داد.

بایدن گفت: ما ۲۰ سال پیش برای نابودی کسانی که در ۱۱ سپتامبر به ما حمله کردند، به افغانستان رفتیم و در این مأموریت موفق بودیم.

طالبان پس از در اختیار گرفتن شهرهای مختلف افغانستان، روز یکشنبه رسماً وارد کابل و کاخ ریاست جمهوری این کشور شده و قدرت را به طور کامل در اختیار گرفته است. // 114

بیشتر بخوانید:

شروع دوره جدیدی در تاریخ سیاسی افغانستان

خطیب‌زاده: جمهوری اسلامی ایران همواره از مردم افغانستان حمایت می‌کند 

خروج نظامی آمریکا از افغانستان، انتخاب یا الزام

کلیدواژه