مرداد 28, 1400 04:30 Asia/Tehran [Updated: مرداد 29, 1400 16:11 Asia/Tehran]
  • بایدن: راهی برای خروج بدون آشوب از افغانستان نبود

رئیس‌جمهور آمریکا با ادعای اینکه راهی برای خروج از افغانستان بدون وقوع آشوب در این کشور وجود نداشت، گفت توافق دولت قبل واشنگتن با طالبان بود که مانع حملات آنها به نظامیان آمریکایی شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد پنجشنبه در مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» برای توجیه فرار عجولانه از افغانستان که منجر به سقوط دولت کابل به‌دست طالبان شد، گفت راهی جز این نبود.

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا می‌شد خروج آمریکا از افغانستان را بهتر مدیریت کرد، مدعی شد: «این تفکر که راهی وجود داشت تا بدون وقوع آشوب از آنجا خارج شویم، درست نیست، نمی‌دانم چطور می‌شد آن اتفاق رخ دهد».

وی درباره استقرار نظامیان آمریکایی در فرودگاه کابل نیز اظهار داشت: «وقتی تصاویر از افغانستان را دیدم، متوجه ضرورت اقدام سریع و کنترل اوضاع و فرودگاه شدم و این همان چیزی است که ما انجام دادیم».

رئیس‌جمهور آمریکا درباره آنچه که بعد از رسیدن طالبان به کابل رخ داد، توضیح داد: «اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان سوار هواپیما شد و عازم کشور دیگری گردید، و نیروهای افغان که ما آموزش دادیم، تسلیم شدند و سلاح های خود را رها کردند».

بایدن با اذعان به مفید بودن توافق دولت پیشین آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» با گروه طالبان، گفت آن توافق بود که به عدم حمله آنها به نظامیان آمریکایی کمک کرد.

وی در این‌باره تصریح کرد: «طالبان با ما همکاری می‌کنند و به آمریکایی‌ها اجازه خروج می‌دهند، ولی ما در خارج کردن  افغان‌هایی که به ما کمک کرده‌اند مشکل داریم».

بایدن در پاسخ به سوال مجری شبکه ای‌بی‌سی درباره تصاویر بی‌اعتنایی نظامیان آمریکایی به افغان‌هایی که سعی در سوار شدن به هواپیماهای این کشور در فرودگاه کابل داشتند و همچنین سقوط آنها در آسمان، با عصبانیت فقط گفت: «آن اتفاق برای چهار، پنج روز پیش بود!»

رسانه‌های آمریکایی، اما این صحبت رئیس‌جمهور خود را گاف جدید وی لقب داده و نوشتند که از آن صحنه‌های هولناک در فرودگاه کابل فقط ۲ روز گذشته است.

طالبان یکشنبه گذشته موفق شد وارد کابل، پایتخت افغانستان شده و کاخ ریاست جمهوری را با فرار اشرف غنی در اختیار گیرد. 

اعضای کنگره آمریکا از جمله نمایندگان دموکرات قصد دارند درباره تصمیمات بایدن درخصوص افغانستان که منجر به بحران و آشوب در این کشور شد، تحقیق کنند.// 114

بیشتر بخوانید:

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: اطلاعات ارتش به قدرت رسیدن سریع طالبان را پیش بینی نمی‌کرد

دیدار نماینده چین در امور افغانستان با امیرعبداللهیان

240 هزار کشته و بیش از 2 تریلیون دلار هزینه، حاصل 20 سال حضور آمریکا در افغانستان

تاکید قطر بر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان

وزیر کشور سابق افغانستان: ریاست دوره انتقالی را نمی‌پذیرم

نخست وزیر یمن: مزدوران باید از شکست آمریکا در افغانستان درس بگیرند

نشست شورای امنیت در باره افغانستان؛ چشم انداز نامعلوم

کلیدواژه