شهریور 05, 1400 08:11 Asia/Tehran [Updated: آبان 18, 1400 22:18 Asia/Tehran]
  • اظهارات متناقض بایدن درباره افغانستان: در زمان مناسب به داعش حمله می‌کنیم/ خروج از افغانستان به نفع طالبان است/ با طالبان تعامل دیپلماتیک داریم

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با اظهارات متناقضی به انفجارهای کابل و کشته شدن نیروهای آمریکایی از سوی گروه تروریستی داعش واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، بایدن روز پنجشنبه در سخنانی در جمع خبرنگاران که از شبکه های تلویزیونی آمریکا بصورت زنده پخش شد، افزود: به فرماندهان آمریکا دستور داده‌ام عملیات نظامی علیه مواضع و تجهیزات داعش افغانستان را برنامه ریزی کنند. تروریست های داعش پیروز نخواهند شد.

وی اضافه کرد درباره یافتن و رد گیری کردن رهبران داعش دلایلی داریم و می دانیم چه کسانی هستند اما مطمئن نیستیم. راههایی را پیدا خواهیم کرد که بدون اجرای عملیات نظامی بزرگ، آنها را خواهیم گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه من از منافع و مردم آمریکا با هر ابزاری دفاع خواهم کرد، افزود: اطلاعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه داعش، دشمن قسم‌خورده طالبان در حال برنامه‌ریزی حملات پیچیده علیه ما است.

بایدن خطاب به داعش گفت ما نمی‌بخشیم، فراموش نمی‌کنیم و شما را تعقیب خواهیم کرد و کاری می کنیم بهای کارتان را بپردازید.

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه ماموریت ما در افغانستان غیرمعمول و بسیار خطرناک است، گفت به فرماندهانمان در کابل گفتم که آماده هستیم در صورت نیاز نیروی بیشتری به کابل بفرستیم اما آنها نیازمند نیروهای بیشتر نیستند.

بایدن در پاسخ به سوالی درباره مسوولیت حوادث اخیر در افغانستان اظهار داشت که مسوولیت هر آنچه را به‌تازگی در افغانستان اتفاق افتاده است، بر عهده می‌گیرم.

وی در عین حال  گفت این توافقی بود که در دولت قبلی شده بود و ما باید آن را اجرا می‌کردیم.

بایدن با بیان اینکه آمریکا مرعوب نخواهد شد و عملیات خروج را ادامه خواهد داد، اضافه کرد: تعهد می‌کنیم کسانی را که نتوانیم تا ۳۱ اوت از افغانستان خارج کنیم به طریقی از این کشور خارج کنیم.

وی افزود بیش از صد هزار شهروند آمریکایی و افغان تخلیه شده اند که بزرگترین تخلیه هوابی در نوع خود است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: به نفع طالبان است که آمریکا به موقع و طبق برنامه خارج شود.

رییس جمهوری آمریکا گفت: این به نفع طالبان است که داعش گسترش پیدا نکند. هیچ کس به آنها اطمینان ندارد بلکه روی منافع خود طالبان حساب می کنیم. این به نفع آنهاست که ما آنجا را سر مهلت ترک کنیم و بیشترین تعداد ممکن را خارج کنیم.

وی افزود: بیش از ۵ هزار آمریکایی خارج شده اند. بنابراین مساله اعتماد کردن به طالبان نیست بلکه منافع مشترک است.

بایدن تاکید کرد تاکنون هیچ شواهد و مدارکی فرماندهان به من نداده اند که یک همدستی بین طالبان و داعش  در اجرای آنچه امروز اتفاق افتاد، بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ سوال دیگری درباره صحت و سقم برخی گزارش ها مبنی بر اینکه مقامات آمریکا نام افرادی را که می خواهند خارج شوند به طالبان داده است، گفت موضوع هماهنگی برای این موضوع را تایید می کند اما نمی توانم با قطعیت بگویم فهرست افراد را به طالبان داده باشند، شاید بوده اما من نمی دانم.

در پی انفجارهای روز پنجشنبه در کابل، ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام تایید کرد که ۱۲ نیروی نظامی آمریکا در انفجارهای تروریستی مقابل فرودگاه کابل کشته شده‌ و 15 نفر زخمی شده اند.

وی افزود: این حملات شامل دو انفجار انتحاری و سپس تیراندازی افراد مسلح بوده است. 

مقامات پزشکی افغانستان نیز اعلام کردند تلفات دو انفجار انتحاری عصر روز پنجشنبه در نزدیکی فرودگاه کابل به ۶۰ کشته و ۱۴۰ زخمی افزایش یافته است.

گروه تروریستی داعش روز پنجشنبه در حساب کاربری‌ خود در تلگرام رسماً مسئولیت انفجارهای تروریستی فرودگاه کابل را به عهده گرفت.// 114

بیشتر بخوانید:

داعش رسما مسولیت انفجارهای تروریستی کابل را پذیرفت

دبیر کل سازمان ملل انفجارهای تروریستی کابل را محکوم کرد

تلفات انفجارهای کابل به ۶۰ نفر رسید

 

 

 

کلیدواژه