شهریور 20, 1400 08:05 Asia/Tehran [Updated: مهر 29, 1400 23:12 Asia/Tehran]
  • بیستمین سالگرد 11 سپتامبر زیر سایه خروج آمریکا از افغانستان

رئیس جمهور آمریکا در پیامی به مناسبت بیستمین سالگرد قربانیان حملات 11 سپتامبر خواستار اتحاد و وحدت در جامعه آمریکا شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «جو بایدن» روز جمعه به برگزاری سالگرد حملات تروریستی 11 سپتامبر که در آن دو هزار و 977 نفر به همراه 19 هواپیماربا کشته شدند، خواستار وحدت و اتحاد ملی در ایالات متحده آمریکا شد. 

بایدن در یک پیام ضبط شده به مناسبت بیستیمن سالگرد حملات 11 سپتامبر یاد و خاطره قربانیان این حادثه و هزاران مجروح آن و همچنین آتش نشانان، پزشکان، پرستاران و نیروهای امدادی که جان خود را در ماموریت‌های پس از این حادثه به خطر انداختند گرامی داشت. 

رئیس جمهوری آمریکا، وحدت ملی را بزرگترین درس حملات 11 سپتامبر برای جامعه متنوع آمریکا خواند و تاکید کرد، وحدت به این معنی نیست که همه ما باید یک چیز را باور کنیم بلکه باید به عنوان یک ملت به یکدیگر احترام بگذاریم و به هم ایمان داشته باشیم. 

کاخ سفید این ویدئو را در آستانه برگزاری مراسم سالگرد 11 سپتامبر منتشر کرده است. بایدن قرار است روز دوشنبه از سه نقطه محل این حملات تروریستی بازید کند. 

بنابر اعلام کاخ سفید، بایدن و «جیل بایدن» همسرش قرار است روز شنبه با سفر به نیویورک از محل برج‌های دوقلوی تجارت جهانی که محل برخورد دو هواپیمای تروریست‌ها به آن بود، دیدن کند. 

بایدن همچنین قرار است با سفر به «آرلینگتون» در ویرجینا در محل ساختمان وزارت دفاع که سومین هواپیما به آن برخورد کرد حضور یابد. بایدن همچنین به «شانکسویل» در پنسیلوانیا که محل فرود چهارمین هواپیما که قرار بود به ساختمان کنگره آمریکا کوبیده شود نیز سفر خواهد کرد. 

بیستیمن سالگرد حملات تروریستی القاعده به آمریکا درحالی برگزار می‌شود که آمریکا پس از 20 سال جنگ و اشغال افغانستان برای شکست القاعده و طالبان بدون هیچ دستاوردی به صورت مفتضحانه از این کشور خارج شد.

خروج آمریکا و تسلط طالبان بر افغانستان انتقادات زیادی را علیه دولت بایدن در آمریکا و سایر کشورهای جهان به راه انداخته است.

117

بیشتر بخوانید:

محاکمه متهم اصلی طرح ریزی حملات 11 سپتامبر در آمریکا

کلیدواژه