شهریور 26, 1400 08:42 Asia/Tehran [Updated: شهریور 26, 1400 08:48 Asia/Tehran]
  • موافقت وزارت خارجه آمریکا برای توافق نظامی 500 میلیون دلاری با عربستان

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از موافقت وزارت خارجه این کشور برای انعقاد توافق نظامی به ارزش 500 میلیون دلار با عربستان سعودی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آژانس همکاری دفاعی و امنیتی وابسته به پنتاگون روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارت خارجه با قرار داد احتمالی به ارزش 500 میلیون دلار برای ارایه خدمات پشتیبانی نظامی به عربستان موافقت و این توافق را برای بررسی به کنگره  آمریکا ارسال کرده است.

بر اساس این گزارش، در قرارداد نظامی میان واشنگتن و ریاض، خدمات پشتیبانی نگهداری تجهیزات نظامی برای ناوگان بالگردهای شینوک پیش بینی شده است.

این نخستین توافق عمده نظامی برای عربستان سعودی بوده که از زمان ریاست «جو بایدن» در 20 ژانویه انجام شده است.

این در حالی است که عربستان سعودی به دلیل انجام عملیات تحت ائتلاف سعودی در خاک یمن مورد انتقاد شدید مجامع حقوق بشری بین المللی قرار دارد.

از سال 1990 تاکنون عربستان میزبان بیشترین نیروهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس بوده است. در این کشور امکانات نظامی مختلفی متعلق به نیروهای آمریکا در مناطق «دمام، هفوف، خبر، تبوک، ینبع»، پایگاه «ملک عبدالعزیز» در ظهران، پایگاه دریایی «ملک فهد» در جده، پایگاه هوایی «ملک خالد» در ابها، پایگاه نظامی ریاض و «الطائف» مستقر هستند.

پایگاه هوایی «الأمیر سلطان» در جنوب ریاض، مهمترین پایگاه نیروهای نظامی آمریکا در عربستان است که در آن بیش از پنج هزار نظامی آمریکایی حضور دارند.

117

بیشتر بخوانید:

آمریکا موقتاً فروش تسلیحات به امارات و عربستان را متوقف کرد

 

کلیدواژه