آبان 03, 1400 14:10 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1400 18:50 Asia/Tehran]
  • سازمان ملل: بازداشت رهبران غیرنظامی سودان غیرقابل قبول است

در پی بازداشت نخست وزیر و شماری از مقامات دولت انتقالی سودان از سوی گروهی از نظامیان، نماینده سازمان ملل در امور سودان اقدامات صورت گرفته از سوی نظامیان این کشور را غیر قابل قبول دانست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب در بیانیه ای «نگرانی عمیق خود از تحولات اخیر» در سودان را اعلام کرد و از «همه طرف ها» خواست به توافق نامه تقسیم قدرت انتقالی که در سال 2019 پس از سرنگونی حکومت «عمر البشیر» منعقد شد، پایبند باشند.

همچنین «فولکر پرتس» نماینده سازمان ملل در امور سودان نیز بازداشت رهبران غیرنظامی از سوی گروهی از نظامیان را غیرقابل قبول دانست و از گزارش های واصله مربوط به کودتا ابراز نگرانی کرد.

در حالی که به گفته وزارت اطلاعات سودان، تقریباً همه مقامات غیرنظامی دولت انتقالی از سوی نیروهای نظامی این کشور بازداشت شده اند، نماینده سازمان ملل در امور سودان خواستار آزادی فوری این افراد شد.

خبرگزاری‌ها و شبکه‌های تلویزیونی از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان و بازداشت خانگی او خبر دادند. به گزارش الجزیره، هویت این افراد نظامی مشخص نیست.

گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع، نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.

رویترز هم گزارش داد: اکثر اعضای کابینه و تعداد زیادی از سران احزاب طرفدار حکومت دستگیر شده اند.

عمر البشیر از سال 1989 (1378) بر سودان حاکمیت داشت که پس از برپایی تظاهرات در خارطوم و تعدادی از ایالت‌های این کشور در اعتراض به گرانی و اوضاع بد معیشتی این کشور در 11 آوریل 2019 از قدرت برکنار شد و یک دولت انتقالی به ریاست عبدالله حمدوک قدرت را در این کشور در دست گرفت.

دولت انتقالی سودان آگوست 2019 آغاز به کار کرد و قرار بود مدت زمان انتقال قدرت از نظامیان به غیرنظامیان 39 ماهه باشد و در این مدت نیز قدرت میان ارتش و ائتلاف «الحریة و التغییر» تقسیم شود.

117

بیشتر بخوانید:

انتشار برخی خبرها درباره وقوع «کودتای نظامی» در سودان

تشدید بحران سیاسی در سودان، علل و عوامل

کلیدواژه