آبان 03, 1400 18:22 Asia/Tehran [Updated: آبان 03, 1400 18:27 Asia/Tehran]
  • وعده‌های بی‌نتیجه بایدن برای کاهش نگرانی‌ها از نژادپرستی در آمریکا

نتایج تحقیقات جدید در آمریکا نشان می دهد که وعده های رئیس جمهوری این کشور به کاهش نگرانی‌ها از نژادپرستی در آمریکا پایان نداده است.

ششبه گزارش خبرگزاری ایران پرس،براساس نتایج تحقیقات واشنگتن تایمز، به رغم وعده دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای مقابله با نژادپرستی در این کشور، ده ها سازمان دولتی آمریکا نگران رفتارهای ناعادلانه دولت با رنگین پوستان هستند.

نتایج تحقیقات واشنگتن تایمز نشان می دهد، نگرانی های گسترده ای درباره رفتار ناعادلانه دولت آمریکا با رنگین پوستان از جمله در زمینه ارائه کمک به کشاورزان، دیدار از پارک های ملی و توزیع مزایای بیکاری وجود دارد.

جو بایدن اندکی پیش از مراسم تحلیف خود نیز در توئیتی به وجود نژادپرستی سیستماتیک در تمامی جنبه های زندگی در آمریکا اعتراف کرده و نوشته بود، «واقعیت این است که نژادپرستی نظام مند همه جنبه‌های زندگی آمریکایی را در بر گرفته و هر کسی فارغ از نژاد یا قومیت زمانی منتفع می‌شود که ما آمریکای عادلانه تری بسازیم».

نژادپرستی آمریکایی‌ها علیه شهروندان سیاهپوستان این کشور در جنایت یکی از افسران سفیدپوست آمریکایی علیه یکی از شهروندان سیاهپوست این کشور نمود پیدا کرد.

جورج فلوید شهروند 46 ساله سیاهپوست، مه سال گذشته (2020) از طریق فشردن زانو بر روی گردنش به مدت حدود 9 دقیقه، حین بازداشت توسط «درک شووین»، مامور پلیس آمریکا جانش را از دست داد. علت بازداشت فلوید توسط شووین و همکارانش این بود که برای خرید در یک مغازه، 20 دلاری تقلبی به فروشنده تحویل داده بود.

انتشار ویدئو صحنه به قتل رسیدن فلوید موج گسترده‌ای از اعتراضات علیه نژادپرستی و خشونت پلیس را در آمریکا به‌دنبال داشت که به دیگر کشورهای جهان نیز کشیده شد. قتل چند شهروند سیاه‌پوست دیگر توسط پلیس آمریکا نیز در شعله‌ور شدن بیش از پیش این اعتراضات موثر واقع شده است.

116

بیشتر بخوانید:

 

کلیدواژه