اردیبهشت 22, 1401 09:37 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 22, 1401 09:47 Asia/Tehran]
  • افشای ابعاد دیگری از اقدامات بیولوژیک آمریکا در اوکراین

ایران پرس: با وجود تلاش آمریکا برای پنهان کردن ماهیت و گستره فعالیت آزمایشگاه‌های نظامی بیولوژیک اش در اوکراین، اما روسیه ابعاد جدیدی از این فعالیت‌ها را افشا کرد.

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد، «جو بایدن» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا و تعدادی دیگر از مقامات بلندپایه «حزب دموکرات» به ویژه باراک اوباما رئیس جمهور اسبق و هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق آمریکا مستقیماً بر نحوه فعالیت برنامه بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین نظارت داشتند. ضمن اینکه شرکت‌های دارویی «فایزر» و «مدرنا» نیز در این برنامه مشارکت داشتند.

«ایگور کریلوف Igor Krylov» رئیس بخش حفاظت تشعشعی، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه، در بیانیه‌ای اعلام کرد : «جو بایدن» رئیس جمهور کنونی آمریکا، که در دوره اوباما معاون وی بود، «فعالیت‌های مجریان برنامه بیولوژیکی نظامی را هماهنگ می‌کرد و در کلاهبرداری مالی در اوکراین دست داشت».

«جورج سوروس» میلیاردر آمریکایی نیز به عنوان «حامی اصلی تحقیقات بیولوژیکی نظامی در اوکراین و لابی‌گر شرکت «بیگ‌فارما» فعالیت داشته است.کریلوف همچنین افشا کرد که شرکت‌های دارویی «فایزر» و «مدرنا» که اکنون مشغول تولید واکسن‌های ویروس «کووید۱۹» هستند، در فعالیت‌های نظامی و بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین مشارکت داشتند.

افشای ابعاد جدیدی از اقدامات بیولوژیک آمریکا در اوکراین نشان می دهد که مقامات حزب دموکرات به ویژه جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا نقش مستقیم در این زمینه داشته اند.

در این راستا کریلوف در بیانیه خود متذکر شده که درآمد حاصل از مشارکت سازمان‌های غیردولتی و زیست‌فناوری کنترل شده به سران حزب دموکرات آمریکا اجازه می‌دهد تا هزینه مبارزات انتخاباتی خود را بپردازند.

در حمله روسیه به اوکراین با تصرف برخی مناطق که در آن آزمایشگاه های بیولوژیک مستقر بودند ابعاد ناشناخته ای از ماهیت فعالیت این مراکز به ویژه تولید انواع عوامل بیماری زا که با  بودجه و حمایت های وزارت دفاع آمریکا فعالیت داشته اند افشا شد.

وزارت دفاع روسیه در اوایل مارس 2022 اعلام کرد که اسنادی از کارکنان آزمایشگاه‌های بیولوژیکی اوکراین بدست آمده که نشان می دهد کی‌یف درصدد نابودی فوری اسناد برنامه بیولوژیکی نظامی این کشور بوده که زیر نظر وزارت دفاع آمریکا در حال اجرا بوده و پنتاگون هم نگران درز این اطلاعات بوده است.

‎ به رغم وجود شواهد انکار ناپذیر در باره فعالیتهای مخرب بیولوژیکی در اوکراین  با حمایت مستقیم پنتاگون اما واشنگتن هم چنان مدعی نادرست بودن این شواهد است. 

«ژائو لی‌جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد :۳۰ آزمایشگاه بیولوژیک آمریکا در اوکراین وجود دارد که طبق گزارش‌های روسیه تخریب شده‌اند.

 افشای اقدامات آمریکا در کمک به اوکراین در زمینه توسعه تسیحات بیولوژیک نشانگر ماهیت  واهداف واقعی و غیر انسانی واشنگتن در زمینه ساخت انواع عوامل بیولوژیک در این کشور در پوشش همکاری های دفاعی بین آمریکا و اوکراین است.

وزارت خارجه آمریکا ادعا کرده که واشنگتن هیچ آزمایشگاهی در اوکراین ندارد، در حالی که شواهد نشان می‌دهد پنتاگون به صورت مستقیم این آزمایشگاه‌ها را مدیریت کرده و پیمانکاران مرتبط با آن نیز پروژه‌های مرتبط با عوامل بیولوژیک را اداره می کرده اند.

 «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا می گوید: دلیل اصلی نگرانی آمریکا در باره اوکراین، دستیابی روسیه به «پاتوژن‌های» موجود در آزمایشگاه‌های بیولوژیک این کشور است.

واشنگتن پس از فروپاشی شوروی توجه خاصی به ایجاد آزمایشگاه های تسلیحات بیولوژیک در کشورهایی که پس از فروپاشی شوروی ایجاد شدند داشته است.

به رغم اینکه آمریکا عضو«کنوانسیون تسلیحات بیولوژیک»است که در سال 1972 تصویب شده و از سال 1975 به اجرا درآمده است ، اما عملا از پیشگامان توسعه انواع مختلف این تسلیحات غیر انسانی محسوب می شود.

ضمن اینکه محل این آزمایشگاهها به ویژه آن دسته که در کشورهای مجاور روسیه قرار گرفته اند در واقع برای ایجاد تهدیدات بیولوژیکی علیه روسیه صورت گرفته است.

اکنون با افشاگری جدید روسیه مشخص شده که مقامات سابق و کنونی حزب دموکرات که مناصب بالایی مانند ریاست جمهوری و وزارت خارجه داشته ودارند ، نقش مستقیم در فعالیت های مخرب بیولوژیک آمریکا در اوکراین آن هم در راستای منافع حزبی و انتخاباتی داشته اند.

نویسنده: سيدرضا مير طاهر
112

بیشتر بخوانید:

درخواست روسیه برای تحقیق درباره فعالیت‌های بیولوژیکی اوکراین

هشدار روسیه درباره خطر سرقت مواد بیولوژیکی از آزمایشگاههای اوکراین 

کلیدواژه