شهریور 30, 1401 21:19 Asia/Tehran [Updated: مهر 02, 1401 18:02 Asia/Tehran]
  • دبیرکل ناتو: بسیج نظامی در روسیه اقدامی خطرناک است

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، بسیج بخشی از نیروهای ارتش روسیه را اقدامی خطرناک و بی پروا توصیف کرد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز (چهارشنبه) طی سخنرانی با تاکید بر اینکه از استقلال مناطق دونباس، زاپوریژیا و خیرسون حمایت می‌کند، بسیج نظامی محدود در سراسر این کشوراعلام کرد.

پوتین تاکید کرد: اقدامات برای بسیج بخشی از نیروها از امروز 21 سپتامبر در روسیه آغاز خواهد شد.  

گفتنی است، در چارچوب بسیج نظامی محدود در مجموع 300 هزار نیروی ذخیره فراخوانده خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه اعلام کرد: بسیج هزاران نیرو در روسیه برای جنگ در اوکراین، درگیری را تشدید می کند و این به مثابه جان باختن تعداد بیشتری از نظامیان اوکراینی و روسی است.

استولتنبرگ همچنین افزود: تهدید ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مبنی بر استفاده از سلاح هسته ای، لفاظی های خطرناک و فاقد حس مسئولیت است.

دبیرکل ناتو در ادامه با اشاره به استفاده احتمالی روسیه از سلاح هسته ای تصریح کرد: مهمترین مساله این است که از وقوع این امر جلوگیری شود و به همین دلیل ما در ارتباطاتمان با روسیه در مورد پیامدهای بی سابقه اینقدر روشن و واضح بوده ایم.

دولت روسیه طی ماه‌های گذشته با هشدار درباره توسعه طلبی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در شرق اروپا، پیشنهادات ضمانت امنیتی را به آمریکا و ناتو ارائه داد اما این پیشنهادات رد شدند.

همزمان با درخواست‌های مکرر اوکراین برای پیوستن به ناتو و دریافت کمک‌های چندین میلیون دلاری این کشور از غربی‌ها، حمله نظامی روسیه به اوکراین از 24 فوریه و با دستور «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

 گفتنی است، روسیه بارها درباره توسعه طلبی ناتو در اروپا به ویژه نزدیک مرزهای خود به آمریکا و متحدانش هشدار داده است. 

117

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری روسیه بسیج نظامی محدود اعلام کرد

کلیدواژه