آبان 23, 1396 07:38 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • ژاپن تایمز: نشانه های بهبود روابط میان چین و ژاپن

پارس تودی- «شینزو ابه» نخست وزیر ژاپن و «لی کگیانگ» همتای چینی وی روز دوشنبه در شهر مانیل پایتخت فیلیپین دیدار و درباره بهبود روابط میان دو کشور گفت و گو کردند.

دیدار نخست وزیران چین و ژاپن البته پس از آن بود که «ابه» و «شی جینپینگ» رئیس جمهوری چین روز شنبه و در حاشیه نشست همکاری آسیا و اقیانوس آرام با یکدیگر دیدار کرده و به توافق رسیدند تا همکاری دوجانبه میان دو کشور را از سر گیرند.

این در حالی است که روابط میان چین و ژاپن همواره بر سر موضوعاتی همچون اختلافات و درگیری های تاریخی و همچنین اختلاف ارضی، دچار تنش و سردی بوده است.

پس از دیدار امروز، «لی» نخست وزیر چین در سخنانی در جمع خبرنگاران گفت که اگرچه اختلافات موجود میان دو کشور قابل انکار نیست، اما دو کشور در تلاش هستند تا با همکاری با یکدیگر، اختلافات را به حداقل برسانند.

«لی» و «ابه» در این سخنان همچنین بر عزم چین برای توسعه روابط استراتژیک دوجانبه با ژاپن تاکید کردند.

اما دیدار نخست وزیر ژاپن با رئیس جمهوری و نخست وزیر چین آن هم در فاصله زمانی کوتاه را به راحتی می توان نشانه ای بهبود روابط میان دو کشور قلمداد کرد.

"شینزوا آبه" نخست وزیر ژاپن

 

«لی کگیانگ» از زمان انتخاب شدن به عنوان نخست وزیر چین در سال 2013 تا کنون سه بار با «شینزو ابه» دیدار کرده است.

در همین حال می توان گفت که یافتن زمینه های مشترک برای رسیدن به تفاهم بر سر مسائل منطقه ای میان چین و ژاپن چندان نیز آسان نخواهد بود.

به عنوان مثال در خصوص موضوع کره شمالی، در حالی که ژاپن بر اعمال فشار بیشتر بر این کشور تاکید دارد، چین از راه های مسالمت آمیز همچون مذاکره اصرار می ورزد.

در همین راستا، اوایل روز دوشنبه، «ابه»، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا و «مالکولم ترنبول» نخست وزیر استرالیا در دیدار با یکدیگر در مانیل، بر لزوم افزایش فشارها بر کره شمالی تاکید کردند.

«"شینزوا آبه" نخست وزیر ژاپن، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا

 

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ژاپن، یکی از گزینه های مورد توافق سه طرف برای افزایش فشار بر کره شمالی در این دیدار، اجرای کامل قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص این کشور بود.

بنابر این گزارش، ابه در این دیدار، موضوع کره شمالی را چالش مهم پیش روی سه کشور که دارای ارزش ها و منافع استراتژیک مشترک هستند، خوانده بود.

در پی این دیدار سه جانبه، ابه همچنین با رئیس جمهوری امریکا و نخست وزیر استرالیا، دیدارهای دوجانبه ای را برگزار کرد.

در این دیدارها نیز بر همکاری بیشتر برای فشار بر کره شمالی تاکید شد. 113/111

مترجم: زهره خزائي

منبع: ژاپن تایمز

بیشتر بخوانید:

انتقاد کره شمالی از رئیس جمهور امریکا/درخواست ژاپن بر افزایش فشار جامعه بین‌المللی به کره شمالی

توافق ژاپن و کره جنوبی درباره فشار بیشتر بر کره شمالی

مذاکرات چین و ژاپن برای حل اختلافات در دریای چین شرقی

افزایش تنش در روابط چین و ژاپن بر سر دریای شرقی

کلیدواژه

کامنت