تیر 01, 1397 12:59 Asia/Tehran [Updated: مرداد 07, 1399 17:12 Asia/Tehran]
  • اعلام پایان جنگ‌سرد در شبه‌جزیره کره؛ از حرف تا واقعیت/  تحلیل

پارس‌تودی- رئیس جمهوری کره‌جنوبی در دومای روسیه از پایان دوران جنگ سرد میان دو کره خبر داد.

مون جائه این Moon Jae-in که به دعوت ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به مسکو سر سفر کرده است در جلسه دومای روسیه گفت: خصومت بین آمریکا، کره جنوبی و کره شمالی به پایان رسیده و دوره همکاری فرا رسیده است.

مون جائه این رییس جمهوری کره‌جنوبی

رییس جمهوری کره‌جنوبی با بیان توقف رزمایش‌های در شبه جزیره کره گفت: کره‌شمالی گام‌های واقعی به سوی خلع سلاح هسته‌ای برمی‌دارد و پیونگ‌یانگ و واشنگتن مانند سابق در شرایط آماده برای جنگ با یکدیگر قرار ندارند.

وی همچنین به نقش و جایگاه روسیه در سیاست خارجی کره جنوبی اشاره کرد و افزود: برقراری صلح پایدار در شبه جزیره کره و شمال شرق آسیا سبب گسترش همکاری‌های سه جانبه، کره‌جنوبی و کره‌شمالی با روسیه می‌شود.

سخنان رئیس جمهوری کره‌جنوبی درباره پایان جنگ سرد در شبه جزیره کره به روند گفت وگوهای صلح دو کره و البته مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی اشاره دارد.

دو کره طی چند دهه متمادی درگیر مناقشات لفظی، رقابت تسلیحاتی و ادبیات تهدید علیه یکدیگر بوده‌اند که از آن به‌عنوان جنگ سرد در شبه جزیره کره نام برده شده است. شاید بخشی از علت انتخاب عنوان جنگ سرد درخصوص ماهیت روابط دو کره در سخنان مون جائه این در دومای روسیه حضور وی در کشوری بوده که سالها درگیر جنگ سرد با آمریکا بوده که در دهه نود میلادی با فروپاشی شوروی خاتمه یافت.

گام نخست کره‌جنوبی 

اظهارات رییس جمهوری کره جنوبی درباره توقف رزمایش‌ها در شبه جزیره کره که به تازگی سئول و واشنگتن آن را مورد تاکید قرار داده‌اند یکی از مسائل اساسی در تداوم جنگ سرد در این منطقه بوده است.

رزمایش‌های آمریکا و کره‌جنوبی از حساسیت برانگیزترین عناصر در ایجاد بی‌اعتمادی و نگرانی برای کره‌شمالی بوده که این کشور را به سوی افزایش قدرت بازدارندگی از طریق آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای دستکم تاکنون قبل از شروع مذاکرات با آمریکا و کره‌جنوبی سوق داده است.

رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره‌جنوبی؛ عامل بی ثباتی در شبه جزیره کره

رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره‌جنوبی علاوه بر انکه بخشی از پازل مناسبات نظامی دو کشور بوده موجب افزایش دخالت و حضور آمریکا در منطقه شده است، بنابراین با اعلام توقف رزمایش‌ها در شبه جزیره کره از سوی سئول و واشنگتن این انتظار وجود دارد که بخش عمده‌ای از عوامل بدبینی و سوء ظن بین دو کره از روابط آنان رخت بسته و خوش‌بینی و حسن‌ظن در مناسبات کره جنوبی و شمالی جایگزین بشود.

با توجه به بدعهدی آمریکا و سیاست همه یا هیچ در مذاکرات دو یا چند جانبه این کشور این نگرانی وجود دارد که کاخ سفید برغم اعلام رسمی توقف رزمایش‌های مشترک با کره‌جنوبی مجددا به اقدامات تحریک‌آمیز برای اخذ همه امتیازات مورد نظر بدون امتیازدهی به طرف مقابل (کره شمالی) مبادرت کند که موجب برهم خوردن روند تنش‌زدایی از شبه جزیره کره و سوق دادن دو کره به سمت دور جدید تنش‌ها شود.

بر همین اساس؛ این نگرانی وجود دارد که بدعهدی آمریکا به تعهدات خود و ازسرگیری اقدامات تحریک‌‌آمیز این کشور در شبه‌جزیره کره سبب بازگشت جنگ سرد به این منطقه شود. 134/120

نویسنده: محمدرضا عسگری

بیشتر بخوانید:

توافق کره‌شمالی و چین درباره عاری‌سازی هسته‌ای شبه‌جزیره‌کره+ تحلیل و ویدئو

نشست سه جانبه وزرای خارجه کره جنوبی، ژاپن و آمریکا درباره کره شمالی+ ویدئو

واکنش کره جنوبی و فرماندهی آمریکا در شبه جزیره کره به اظهار نظر ترامپ+ ویدئو

کلیدواژه

کامنت